Felfelé dobunk egy labdát a földől számítva 1,5 m magasságból. Minimálisan mekkora sebességgel kell indtanunk hogy a ki az emeleti ablakon (6,5 m magasságban) kinyúl, elkaphassa?


2014. dec. 23. 11:07
 1/9 anonim válasza:
0%
wut?
2014. dec. 23. 11:35
 2/9 anonim ***** válasza:
10%
Ha az emelten lévő embernek van 5 méteres merítőszákja, akkor nem kell dobni sehova.
2014. dec. 23. 11:35
 3/9 anonim válasza:
10%
de mivan ha létrán áll?
2014. dec. 23. 11:38
 4/9 anonim ***** válasza:

Innen megvannak a képletek:

[link]

A számításnál azt vedd figyelembe, hogy a 6,5 métered ablakban legyen a labda sebessége 0 m/s ebből az adatból, a magasságból (6,5-1,5) és a gyorsulásból (-9,81m/s^2) ki tudod számítani az időt és a kezdősebességet.

2014. dec. 23. 11:43
 5/9 anonim válasza:
XD jó sok unatkozó ember van itt akinek nincs jobb dolga minthogy másnak csinálj ameg a matek háziját xD nekem a suliba is sok amit végig kell ülni de hé idén fogok éretségizni ha ennyire unatkoztok megírhatná valaki nekem
2014. dec. 23. 11:44
 6/9 anonim ***** válasza:

Attól, hogy más megcsinálja Te nem leszel okosabb!

Ha meg nem akarsz továbbtanulni, akkor minek a érettségi.

Nem csináltam meg helyette, segítettem neki.

2014. dec. 23. 12:05
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Első megoldás:


Mikor elkapják a labdát, akkor a sebessége 0 (ezt írja a feladat, hogy minimálisan, bla,bla)


Ekkor a helyzeti energiája az elengedés pontjához viszonyítva:


Eh=m*g*(6,5-1,5)


A labda mozgási energiájának minimum ennyinek kell lennie az elengedés pillanatában, hogy éppen 5m-t emelkedjen még.


Ekin=0,5*m*v^2


Ezt a két egyenletet egyenlővé téve:


m*g*5=0,5*m*v^2


m-el egyszerűsítve és átrendezve:


v^2=2g*5 ahol g=9,81m/s^2


Gyökvonás után:

9.9 m/s, felfelé mutató iránnyal.


Második megoldás:


Ha megfordítod a feladatot akkor kérdezhetjük azt is, hogy mekkora lesz a 6,5m magasból kidobott labda sebessége 1,5m magasan, ugyanis ez pontosan akkora sebesség ami szükséges a felfelé dobáshoz, hogy a labda pontosan olyan magasra repüljön, amit a feladat ír.


s=g*t^2*0,5

5=9.81*t^2*0,5

10=9.81*t^2


t=1,01s

Mekkora lesz ekkor a sebessége?

v=g*t


v=9,81*1,01

v=9,9m/s


Azaz ekkora sebességgel kell felfelé dobni.


Gyököt nem géppel vontam, számolj utána számológéppel, valamint ne felejts el mértékegységeket írni. Azért nem írtam, nehogy belekeveredj, valamint neked is kell valamit dolgozni rajta... :-)


Kellemes karácsonyt!

2014. dec. 23. 21:36
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat :) 7/7 Neked is boldog karácsonyt! 7/3 Köszi a linket!
2014. dec. 26. 10:03
 9/9 A kérdező kommentje:
Na hát ezt jól elírtam! :D #4 köszi a linket #7 Neked is boldog karácsonyt!
2014. dec. 26. 10:06