Segítene valaki a matekháziban? /9. osztály/


Ezeket a feladatokat nem tudom megoldani,mert a tanár nem magyarázta el nekünk rendesen,segítene nekem valaki?Előre is köszönöm!

1.Egy téglatest térfogata 5856cm3,éleinek aránya 3:4:5.Mekkorák az élei?


2.Egy téglatest felszíne 1400cm2,éleinek aránya 2:3:4.Mekkorák az élei?



2014. dec. 16. 21:09
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

V=a*b*c

a=3x

b=4x

c=5x

Tehát

V=3x*4x*5x -> 5856=60*x^3

Elosztod 60-nal, köbgyököt vonsz, megvan x, amiből számolhatod az oldalakat.

Felszínnél hasonlóan járj el!

2014. dec. 16. 21:20
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

1. Legyen ek az élek 3x, 7x és 5x, ekkor (3x):(4x):(5x)=3:4:5 arány teljesül. Ezzel fel tudjuk írni a térfogatképletet:


(3x)*(4x)*(5x)=5856 /összeszorozzuk a tagokat


60x^3=5856 /:60


x^3=97,6 /köbgyökvonás


x=~4,604 cm. így az élek 3*4,604=13,812, 4*4,604=18,416 és 5*4,604=23,02 cm hosszúak.


Ugyanígy, a második feladatnál az élek hossza 2x, 3x és 4x lesz, viszont a felszínképletet kell felírnunk.

2014. dec. 16. 21:22
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :))
2014. dec. 16. 21:24