Mik a megoldásai ezeknek a geometriai feladatoknak? ( 8. osztály)


1) Számítsd ki a téglatest testátlóját, ha élei 3cm, 4cm, 5cm hosszúak!


2) Számítsd ki a négyzetes hasáb testátlóját,ha alapélei 4cm-esek, oldaléle 5 cm hosszú.


Légyszi vezessétek le a számítást is,mert már sokat próbáltam,de egyszerűen nem értem :/


Előre is köszi!



2014. dec. 13. 16:48
 1/3 anonim ***** válasza:

1.

3^2+4^2=x^2 (pitagorasz tétel) x=5-> egyik lapátló

5^2+5^2=y^2

50=y^2

√50=y -> testátló hossza.


2. ugyanúgy, mint az első feladatban, téglatest testátlót kell kiszámolni.

4^2+4^2=x^2

x= √32

(√32)^2+5^2=y^2

32+25=y^2

57=y^2

y=√57 -> testátló hossza

2014. dec. 13. 17:00
 2/3 anonim ***** válasza:

(magyarázat)

A lényeg annyi, hogy kiszámítod a téglatest egy lapjának az átlóját Pitagorasz-tétellel, és utána (megint a Pitagorasz-tétel segítségével) úgy tudod kiszámítani a testátló hosszát, hogy az a^2+b^2=c^2 képletben a^2 helyére a 3. oldalt, b^2 helyére a kiszámított lap átlóját, c^2 helyére az ismeretlent (testátló) írod be.

2014. dec. 13. 17:08
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2014. dec. 16. 15:30