Egy 100g tömegű kis kocsit nekilöktünk egy nyomóerőmérőnek. Az erőmérő 1,5 N-t jelzett, miközben a leálló kiskocsi 4 cm-rel nyomta be a rugóját. Mekkora lehetett a kis kocsi kezdeti sebessége?

segítséget előre is köszönöm
2014. dec. 16. 20:31
 1/1 tatyesz ***** válasza:

F=ma => 1,5 N = 0,1 kg * a => a = 15 m/s^2


s = 4 cm = 0,04 m

v0=?


s = 1/2at^2 + v0t

v = at + v0


v=0, mert a kocsi megáll. Ezért v0=-at. Ezt behelyettesítve s képletébe:


s = 1/2at^2 - at^2 = -1/2at^2


0,04 = 1/2 * 15 * t^2 (mínusz eltűnt, mert a gyorsulás negatív)


Ebből t = 0,073 s Ezt visszahelyettesítve v0 képletébe:


v0 = 15 * 0,073 = 1,095 m/s

2014. dec. 17. 08:54