Valaki segítene megoldani ezt az egyenlete?! x^3-6x^2+11x-6=0


2014. dec. 16. 11:49
 1/3 anonim ***** válasza:

x=1 megoldása az egyenletnek


1-6+11-6=0


Ezért (x-1) kiemelhető.


Vagyis

x^3-6x^2+11x-6 felírható (x-1)*(x^2+ax+6) alakban.


Az első tag x^2, mert úgy jön ki az x^3, az utolsó tag +6, mert úgy jön ki a -6.

Az 'a' az egyetlen, amit ránézésre nem tudunk.

Felbontás után látszik, hogy a=5.


(x-1)*(x^2+5x+6) = 0


A második tagra alkalmazod a megoldóképletet és megkapod az esetleges további gyököket.



Tehát a lényeg:

Megpróbáljuk másodfokúra, vagy legfeljebb másodfokú tagok szorzatára visszavezetni a harmad, negyedfokú egyenleteket.


Ha találunk egy megoldást, akkor annak segítségével szorzattá bontható a polinom.

2014. dec. 16. 11:54
 2/3 anonim ***** válasza:

1 megoldása az egyenletnek

Ha tanultad a polinomosztást akkor elosztod x-1-el

eredmény: x^2-5x+6 ennek gyökei:3 és a 2

A végeredmény:

(x-3)(x-2)(x-1)=0

amiből látszik hogy a megoldások: 3 2 1

2014. dec. 16. 11:58
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2014. dec. 16. 14:07