[matrix szorzas] ez valamifele turkk szerint let ossze szorozva?


[link]


A'*A


A'*b re gondolok


2014. dec. 12. 16:49
 1/1 anonim ***** válasza:

Igen, Mátrixszorzásnak hívják a trükköt :D

Annyi, hogy minden elem esetében balról a mátrix azonos sorát, jobbról (fentről) a mátrix azonos oszlopát nézed, és vízszintesen, illetve függőlegesen haladva összeszorzod a két mátrix tagjait, és a szorzatukat összeadod.


Pl. az A'*A-nál az első sor első elem kiszámolása így zajlik: (-1)*(-1)+1*1+3*3=11


Első sor második elem: -1*1+1*1+3*9=27


Általánosan fogalmazva egy A NxL és egy B LxM-es mátrix szorzatául kapott C NxM szorzatmátrix c(i,j) eleme úgy jön ki, hogy: c(i,j)= SUM[k=1->L](a(i,k)*b(k,j))


Magyarul: Nézed az A mátrix adott sorát, és a B mátrix adott oszlopát, és mindig az A adott sorának k. elemét a B adott oszlopának k. elemével szorzod össze, és ezeket a szorzatokat összeadod, amíg végig nem érsz az adott soron/oszlopon. Így kapsz meg EGY elemet a szorzatmátrixból, aminek sora megegyezik az A mátrixéval, oszlopa a B mátrixéval.


A második amúgy rosszul van felírva, az A' mátrixszal szorzod a b vektort, de oda az A' * A eredménye van felfirkantva balra. De amúgy az eljárás ugyanaz.


Ha valamit még nem értesz, írj, igyekszek segíteni :)

(Valami matekos/infós egyetemi szakon tanulsz egyébként? ott trend a Lineáris algebra)

2014. dec. 12. 23:58