Gecsei Sanyi kérdése:

Lim 1-x/ctg pi*x/2 ahol x--1 közeledik akárhogy próbáltam nem jött ki semmi részletesen ha kérhetem?


#közeledés #CTG #pi #Lim #szorozva #2vel #1-hez
2013. szept. 30. 16:30
 1/4 bongolo ***** válasza:

Tanultátok a L'Hospital szabályt? Azzal gyorsan kijön.

Próbáld meg.

2013. szept. 30. 17:32
 2/4 A kérdező kommentje:
még nem tanultuk sajnos olyan matek tanárunk van aki nem tudta megoldani maga sem és ZH-hoz ad 10% aki megoldja ha esetleg leírnád hogyhogy kellene azt megköszönném
2013. szept. 30. 18:26
 3/4 bongolo ***** válasza:

A L'Hospitalt akkor majd később tanuljátok. A ZH-n is lesznek majd olyan feladatok is, amit direkt L'Hospital nélkül kell megoldani, hiába tudjátok már az LH-t. Ez is olyan ezek szerint.


Gondolom az 1-x a számlálóban van, szóval itt a számítógépen zárójelbe kell tenni

 lim (1-x)/ctg(x·π/2)

x→1


(1-x)/ctg(x·π/2) = (1-x)·sin(x·π/2)/cos(x·π/2)

sin π/2 = 1, azt kihagyhatjuk a limeszből.


Legyen y=1-x. Ez 0-hoz tart.

 lim y/cos((1-y)·π/2)

y→0


A nevező:

cos ((1-y)·π/2) = cos(π/2 - y·π/2) = sin(y·π/2)

Legyen z=y·π/2, ez is 0-hoz tart:

 lim 2/π·z/sin z

z→0


Azt valószínű tanultátok viszont, hogy sinx/x 1-hez tart, ha x tart 0-hoz. Persze a reciproka is 1-hez tart, tehát a teljes kifejezés 2/π-hez tart.


----


Ha nem tanultátok még sinx/x határértékét sem, akkor az kijön azzal a trükkel, hogy felírod a sin(x) függvény deriváltjának a definícióját az x₀ pontban:


  lim (sin x - sin x₀)/(x-x₀)

x→x₀

Azt már középiskolában is tudjuk, hogy ez cos x₀ lesz


Ha x₀ = 0:

  lim (sin x - sin 0)/x = cos 0 = 1

x→0

A limesz pedig pont a sin x / x limesze, ami tehát 1.

2013. szept. 30. 19:47
 4/4 A kérdező kommentje:
nagyon hálás vagyok neked ezért a sinuszost tanultuk de ezt a módszert még nem
2013. szept. 30. 21:52