Hogyan kell különböző kitevőjű és különböző alapú hatványokat összeszorozni? Például hogyan kell megoldani azt, hogy 2^3*3^2? Fontos lenne a válasz, előre is köszönöm!

2014. dec. 11. 23:43
 1/4 anonim ***** válasza:

2^3 = 8,

3^2 = 9,

8*9 = 72?

2014. dec. 11. 23:55
 2/4 A kérdező kommentje:
Persze, a válasz 72, de a logikáját szeretném tudni, mert például annál, hogy 702^51*921^13 kissé nehézkes lenne számolgatnom.:) De köszönöm szépen!
2014. dec. 12. 00:37
 3/4 anonim ***** válasza:

Hát… Pedig sokkal jobb módszer általában nincs. Ha csak néhány tizedesjegyre pontosan akarod tudni, akkor pedig a logaritmusukkal érdemes számolnod.


log(702^51*921^13) = 51*log(702) + 13*log(921). Ezt ki tudod számolni számológéppel, a szorzat normálalakjában pedig az eredmény egészrésze lesz 10 kitevője, 10^{az eredmény törtrésze} pedig a másikvalamiamianormálalakhozkell.

2014. dec. 12. 00:44
 4/4 Tom Benko ***** válasza:
A nagyobb kitevőjűt szétvágod két darabra, az egyik kitevő legyen a másik tényező kitevőjével egyenlő. Előrébb nem jutsz ugyan, de lehet, hogy igényesebben fog kinézni. Pl.: 2^3*3^2=2*2^2*3^2=2*(2*3)^2=2*6^2.
2014. dec. 12. 09:39