Három ólomgolyó sugara 5,8 és 12 cm. Ezeket beolvasszuk és egy golyót öntünk ki belőlük. Mennyi lesz a golyó sugara?

A megoldás meg van, de valamit nem értek. [link] . Az oldal legalján ott van a feladat és a megoldása. A sugarak összegét adtam meg végeredményként, de elvileg ez helytelen. Azt nem értem, hogy ha egy gömb térfogatához egy sugár tartozik,de a helyes megoldást a 3 gömb térfogatának az összegéből lehet megkapni, miért nem lehet a sugarakból is kiszámítani? => R=5+8+12
2014. dec. 11. 14:03
 1/6 A kérdező kommentje:
Ha új gömb térfogata az előző 3 tétfogatának az összege, akkor az új gömb sugara miért nem az előző 3 sugár összege?
2014. dec. 11. 14:06
 2/6 anonim ***** válasza:

A térfogat valóban összeadódik. De a felszín, sugár már hírből sem...

A térfogat a sugár harmadik hatványával arányos... a felszín a sugár második arányával arányos.


Persze igaz, hogy egy maghatározott sugárhoz egy pontosan meghatározott térfogat tartozik, sőt az is, hogy a térfogat növelésével növekszik a sugár is (tehát monoton kapcsolat van), de egyáltalán nem egyenes arányosság...


Ha elképzeled, hogy egy gömböt a kétszeresére nagyítasz (értsd a sugara a nagyítottnak kétszerese az eredetiének), akkor annak a térfogata 8-szorosa lesz míg felszíne 4-szerese az eredetiének...

2014. dec. 11. 14:19
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Mert a golyó térfogata a sugár köbével nő arányosan, és nem magával a sugárral. Kiszámolod a három gömb térfogatát, összeadod. Ez lesz az új térfogat. Ebből visszaszámolod az új sugarat.
2014. dec. 11. 14:21
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy még egyszerűbb példa:

Két négyzetet olvasztasz össze.


a és b az eredeti oldaluk, akkor az összes terület


a^2 + b^2 , de egy (a+b) oldalú négyzet területe

(a+b)^2 = a^2 + 2ab + b^2 nagyobb, mint a^2 + b^2


tehát NEM LEHET az oldalakat összeadni.


a^2 + b^2 = c^2


c = gyök(a^2 + b^2) nem egyenlő a+b -vel

2014. dec. 11. 14:33
 5/6 A kérdező kommentje:
Annak, hogy ha növeljük a gömb sugarát, a térfogata 8-szor nagyobb lesz, hol találok magyarázatot? Órán nálunk nem lett levezetve a gömb térfogat és felszín képletének az alakulása.
2014. dec. 11. 15:25
 6/6 anonim ***** válasza:

Számold ki! :D

Az egyik 1 méter sugarú, a másik 2 méter sugarú.


Attól függ, mit értesz "levezetés" alatt, bizonyítani középsuliban eléggé nehézkes, integrálszámítás segítségével könnyebben kijönnek ezek a képletek, de az meg nem alapóra...

2014. dec. 11. 15:49