Kario kérdése:

Hőtágulás képletek rendezés fizikából, , Tudnátok segíteni?


alap képletet tudom: dela l=alfa*lo*T


T=?

alfa=?

lo=?

Ezeket hogy lehet ki számolni?


Pl:Egy 10m hosszúságú vashuzal hőmérséklete 20C fok. A huzalt felmelegítve a hossza 1.2mm-rel változik meg. Mekkora lett a huzal hőmérséklete? a=1,1*10^-5


Ezt hogy kell/lehet meg oldani?



2014. dec. 9. 18:19
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az alapképletben delta T szerepel!


delta l=alfa*lo*deltaT


Ha a deltaT a kérdés, akkor átrendezed úgy az egyenletet, hogy az egyik oldalon a deltaT egyedül maradjon.


El kell osztani mindkét oldalt (alfa * l0)-al


deltaT = delta l / (alfa*l0)


Behelyettesítesz kijön delta T vagyis a hőmérséklet változása.

Mivel kezdetben 20C fok volt, ezért az új hőmérséklet

20+delta T lesz.


deltaT = delta l / (alfa*l0)

delta l = 0,0012 m (méterben kell megadni)

alfa = 1,1*10^-5 (ehhez kéne mértékegység, de tegyük föl, hogy az jól van megadva)

l0= 10 m


deltaT = 0,0012 / (1,1*10^-5*10)

delta T = 10,91 fok


Tehát a huzal 30,91C fokra melegedett.

2014. dec. 9. 19:00
 2/8 A kérdező kommentje:

köszönöm :)


-1,1*10^-5 az mennyi? és hogy lehet kiszámolni?

-mindig méterbe kell át váltani?

2014. dec. 9. 19:48
 3/8 anonim ***** válasza:

1,1*10^-5 = 0,000011


Mert

1,1*10^-1 = 0,11 (1-el toljuk balra a tizedesvesszőt)

1,1*10^-2 = 0,011

...

1,1*10^-5 = 0,000011


Amúgy meg számológéppel számolj.


Igen, méterben kell mindig számolni.

2014. dec. 9. 19:54
 4/8 A kérdező kommentje:

Értem.

És ha egy ilyen feladat van megadva:

Az 1 cm^3 térfogatú 20 C fok hőmérsékletű alumíniumból készült kockát hány Celsius-fokra kell lehűteni, hogy a térfogata 1cm^3-rel csökkenjen? Béta=7,2*10^-5 1/C fok.


V0 = 1dm^3

T0 = 20 C fok

dela V = 1cm^3


ezekből mi a képlet, hogy megkapjam a delta T-t?

2014. dec. 9. 22:07
 5/8 anonim ***** válasza:
delta V = béta * V0 * delta T
2014. dec. 9. 22:16
 6/8 A kérdező kommentje:
A T0 is meg van adva. Ezzel nem kell semmit csinálni?
2014. dec. 9. 22:24
 7/8 anonim ***** válasza:

"Behelyettesítesz kijön delta T vagyis a hőmérséklet változása.

Mivel kezdetben 20C fok volt, ezért az új hőmérséklet

20+delta T lesz. "


Annyi a különbség, hogy mivel hűtünk, ezért delta T<0


A végeredmény egy 20 foknál kisebb szám lesz.


A térfogatot köbméterben kell beírni.

2014. dec. 9. 22:36
 8/8 A kérdező kommentje:

ezt a részét megértettem, köszönöm :)


Izobár(nyomás állandó) állapotváltozásnak mik a képletei?


Pl: Egy tornaterem levegőjének hőmérséklete 0C fok. A terem 15 C fokra való felfűtése során a nyílászárókon távozó levegő térfogata 50m^3. Mekkora a tornaterem magassága, ha az alapterülete 200m^2


Ezt a feladatot milyen képlettel lehet megoldani?

2014. dec. 10. 01:09