Egy lombikban 0°C-on 0,68 kg,100 °C-on 0,67 kg higany fér el. Mekkora az üveg vonalas hőtágulási együtthatója, ha 1,80 * 10^-4 1/°C a higany térfogati hőtágulási együtthatója?


Én úgy kezdtem el a feladatot hogy kiszámoltam a két térfogatot (sűrűség=tömeg/térfogat képlettel).

de aztán sehogy se jött ki aminek ki kellett volna jönnie, egyáltalán az lehetséges, hogy hő hatására kevesebb fog elférni benne? (lehet ez hülye kérdés volt) előre is köszönöm a segítséget:)



2014. okt. 25. 14:59
 1/4 anonim ***** válasza:
Igen, lehetséges, hogy magasabb hőmérsékleten kevesebb higany fér bele, mert a higany térfogata többet nőtt, mint a lombiké.
2014. okt. 25. 15:52
 2/4 anonim ***** válasza:

A két térfogatot nem tudod kiszámolni, mert nincs megadva a sűrűség.


Számoljuk ki hány %-ot tágult a higany.


V1/V0 - 1 = 1,80 * 10^-4 1/°C*100°C) = 0,018

Vagyis 1,8%-al megnőtt a higany térfogata.


Kezdetben 0,68kg higany fért az edénybe, a végén csak 0,67.

Legyen 0,01kg higany térfogata 0fokon V0.

Vagyis az edény kezdeti térfogata 68V0 volt.


Ha kezdetben 0,67kg higanyt teszünk az edénybe majd melegítjük, akkor az éppen kitölti az edényt.

Az edény térfoga 100 fokon 0,67*V0*1,018 = 68,206 V0.


Vagyis az edény tágulása 68,206/68 = 1,00303

(0,303% volt.)


Ebből már ki tudjuk számítani a hőtágulása együtthatót. Jelöljük h-val.


V1/V0-1 = h * dT


0,00303 = h * 100

h = 3,03*10^(-5)

2014. okt. 25. 17:05
 3/4 anonim ***** válasza:
Illetve ez az üveg térfogati hőtágulása, 3-mal kell osztani, hogy kijöjjön a vonalas.
2014. okt. 25. 17:07
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!:)
2014. okt. 27. 11:29