+elsorolnád?2014. dec. 6. 16:19
2/3 A kérdező kommentje:
köszi:) és ez hogy jött ki hogy 60?
2014. dec. 6. 17:10
3/3 bongolo válasza:
Ha egy szám törzstényezős felbontása mondjuk (p^a)·(q^b)·(r^c), ahol p,q,r prímszámok, akkor ennyi szorzója van:
(a+1)(b+1)(c+1)
Na most 12 = 3·4 = (2+1)(3+1) vagy 12 = 3·2·2 = (2+1)(1+1)(1+1). Tehát kétféle számoknál jöhetett ki az osztók száma 12-re:
1) p²·q³
2) p²·q·r
A legkisebb akkor lesz a szám, ha a legnagyobb kitevő a 2-es prím kitevője, a második legnagyobb kitevő a 3 kitevője, stb. Szóval növekvő prímekhez csökkenő (de legalábbis nem növekvő) hatványkitevők tartoznak.
Így ez a két lehetséges szám jön ki:
1) 2³·3² = 72
2) 2²·3·5 = 60
Ebből a 60 a kisebb.