Adrian.Leverkuhn kérdése:

Egy 20 csúcsú konvex poliédernek 12 lapja van. Hány oldala van az egyes lapoknak, ha tudjuk, hogy ez a szám minden lapra azonos?


2014. dec. 5. 20:13
 1/6 anonim ***** válasza:
Fel kell írni Euler poliédertételét, abból megvan, hogy hány éle van, és abból, már könnyen kijön a lapok oldalainak száma, mert minden él mellett két lap van.
2014. dec. 5. 20:33
 2/6 anonim ***** válasza:
Öt
2014. dec. 6. 14:40
 3/6 A kérdező kommentje:

Felírtam az Euler-poliédertételt és kijött, hogy a poliédernek 30 éle van.


Ezután hogyan jutok el a lapok oldalszámáig??

2014. dec. 9. 22:10
 4/6 anonim ***** válasza:

Minden él mellett két lap van, tehát az élek számának kétszerese a lapok számaszor a lapok oldalainak számát kell adja, nem?


2*30 = 12*x.

2014. dec. 9. 22:28
 5/6 anonim ***** válasza:

Lehet, szerencsésebb úgy magyarázni, hogy számoljuk meg a test éleit.


Mind a 12 lap mellett van x darab él, ez 12*x él, de így minden élet kétszer számoltunk (mivel két lapot határol) ezért az élek száma:

30 = 12*x/2.

2014. dec. 9. 22:34
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a magyarázatokat
2014. dec. 9. 23:18