Mennyi a 0, 0700 mol/dm^3-es NaNO2-oldat pH-ja? A HNO2 savállandója: 4,94*10^-4.

OH- koncentrációjának mindig negatív érték jön ki.. Mit ronthatok el?

2014. dec. 4. 10:33
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez egy gyenge sav és egy erős bázis sója, ami jelenleg nem alkot pufferrendszert mert csak a só van oldatban. Ilyen esetben csak a só hidrolízisétől függ a pH. Mivel ez lúgosan hidrolizáló só, ezért az [OH-] számítására szolgáló képlet:


[OH-]=gyök(Kh*c) ahol Kh a hidrolízisállandó (Kh=Kw/Ks, vagyis vízionszorzat/savállandó, amiből Kh=10^-14/4,94*10^-4=2,024*10^-11) Az hogy a OH- képlet hogy jön ki, az most elég hosszú, mindenesetre a gyenge savak K-jának definíciójából vezethető le egy egyszerűsítési trükköt alkalmazva, de ez nagyon hosszadalmas levezetés. Ha érdekel, nézz utána valamelyik általános kémia egyetemi tankönyben/jegyzetben.


Tehát jelen esetben:


[OH-]=gyök(2,024*10^-11*0,07)=1,19*10^-6


pOH=-log[OH-]=5,92, pH=8,08


Megjegyezném, hogy mivel az OH- koncentrációja -6-os nagyságrendű, ezért elvileg már a víz autoprotolíziséből származó OH- ionok mennyiségét (kb. 10^-7) elvileg már nem lehetne elhanyagolni de ha azzal is számolni akarunk, az nagyon megbonyolítja a feladatot.

2014. dec. 4. 13:28