Fizika példa? - segítségre lenne szükségem.


Egy dugattyúval lezárt 776 dm3-es tartályban 0.602 MPa nyomású argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 115 ºC. A tartály nyomását 516 kPa-ra változtatjuk, miközben hőmérséklete 50 ºC-ra változik. A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során 1.6799 kg gáz a környezetbe távozik. Mekkora lesz a tartály térfogata a folyamat végén m3-ben?

Behelyettesítek a V.p=n.R.T képletbe , n helyett m/M et írok , de sajnos nem a megfelelő eredmény jön ki, és a másik 3 pontot már nem szeretném elveszíteni :/ esetleg ha leírná valaki a megfelelő eredményt és azt is hogy hogy jött ki nagyon hálás lennék ^^



2014. dec. 4. 00:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Kezdetben

p1*V1 = m1/M*R*T1,

azaz

m1 = M/R*p1*V1/T1.

Megváltoztatjuk a nyomást p2-re, a hőmérsékletet T2-re, és közben a tömeg m2 = m1 – Δm-re változik, ahol Δm adott, azaz az állapot egyenlet a változás után

p2*V2 = m2/M*R*T2,

V2 = (m1 – Δm)/M*R*T2/p2 = (M/R*p1*V1/T1 – Δm)/M*R*T2/p2 = (p1*V1/T1 – Δm*R/M)*T2/p2.


Ha ez jó, akkor csak a helyettesítést ronthattad el. Figyelj a mértékegységekre (amit leginkább szokás elnézni, hogy g/mol-ban adják meg a moláris tömeget, és nem kg/mol-ban.)

V2 = ((0.602 MPa)*(776 dm^3)/(115 K + 273.15 K) – (1.6799 kg)*(8.3145 J/(mol*K))/(40 g/mol))*(50 K + 273.15 K)/(516 kPa) = [link]

2014. dec. 4. 01:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szépen köszönöm. Sokat segítettél :)
2014. dec. 6. 20:07