Egy csiga mászik fel egy fán. Minden nappalon 1 métert halad felfelé, de minden éjszakán az addig megtett teljes út felével visszacsúszik. Mikor ér 1,5 méter ill 2 méter magasra?

Valaki ezt megtudja oldani? nagyon hálás lennék érte!!! köszönöm :)

2014. dec. 3. 19:48
 1/6 anonim válasza:

2nap alatt 1.5

2 méterre pedig vagy 3 nap vagy 20on valamennzi

2014. dec. 3. 19:58
 2/6 A kérdező kommentje:
de ez hogy jön ki? megkérhetném esetleg hogy vezesse le? köszönöm, amugy a könyv szerint 2 m-re sosem fog elérni.
2014. dec. 3. 22:21
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha rekurzív függvényként írjuk fel (olyan függvény, ami önmagára hivatkozik):

f(0):=0

f(x+1):=(f(x)/2)+1


Ugye f az x+1 helyen az előző helyen vett érték fele (éjszaka lecsúszik) +1 (amit nappal felmászik)


azaz:

f(1)=1

f(2)=1,5

f(3)=1,75

f(4)=1,875

...


A felsorolásból látszik, hogy 1,5 métert már a 2. napon eléri. 2 méterre viszont (sejtésünk szerint) soha nem jut el. Lássuk így van-e:


tegyük fel, hogy valamilyen x-re f(x+1)=2

Ekkor:

(f(x)/2)+1=2

f(x)/2=1

f(x)=2


Baj van. A levezetés szerint x+1=x=2 Bármilyen x esetében. Ez viszont azt jelenti, hogy a függvénynek visszamenőleg minden értékének 2-nek kéne lennie (mivel f(x+1) csak akkor lesz 2, ha f(x) is 2), ez viszont a kezdeti felsorolásunkból látszik, hogy nem igaz.


Tehát a csiga soha nem éri el a 2 métert.

2014. dec. 3. 22:40
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2014. dec. 3. 22:44
 5/6 anonim ***** válasza:

Egy másik, "fapadosabb" megközelítés, amihez nem kell rekurzív függvényt felírni az, hogy a csiga felmászik 1 métert, majd lecsúszik féltávra: kapunk egy 1-nél kisebb számot. Ehhez 1-et hozzáadva 2-nél kisebb számot kapunk, amit felezve ismét 1-nél kisebb számot kapunk.


Ha x<1 akkor x+1<2, viszont ha x+1<2 akkor (x+1)/2<1, konkrét értékek kiszámolása nélkül is látszik, hogy mindig 2-nél illetve 1-nél kisebb számokat fogunk kapni, mert 1-nél kisebb számot 1-el növelve mindig 2-vel kisebb számot kapunk, amit felezve mindig 1-nél kisebb számot kapunk vissza, és a ciklus indul elölről. :D

2014. dec. 4. 00:13
 6/6 anonim ***** válasza:

2-nél*


Apró elírás :)

2014. dec. 4. 00:13