Egy tóban 15 méter mélyen, ahol a hőmérséklet 10°C egy légbuborék térfogata 3 cm3. Mekkora a levegő térfogata, amikor feljön a felszínre, ahol a víz hőmérséklete 20 °C? (a 10 m magas vízoszlop nyomása megegyezik a külső légnyomás p0=100kPa értékével)

2014. okt. 19. 13:49
 1/1 anonim ***** válasza:

Gondold végig, hogy milyen adatok vannak megadva.


Nyomás, hőmérséklet és térfogat.


pV=nRT -ből az nR állandó,


p1V1/T1 = p2*V2/T2 képlettel kell számolni.


V2 a kérdés


V2 = p1/p2 * T2/T1 * V1


p1, amikor lenn van p0 + 15 méter víz, ami 1,5*p0


p1 = 2,5*p0

p2 amikor fenn van p0.


T1 = 283K

T2 = 293 K


Helyettesíts be és kész is vagy.

2014. okt. 19. 14:08