Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy hardveres vagy elektroniká...

Egy hardveres vagy elektronikás segítene?

Figyelt kérdés
Ebben a feladatban szeretném ha valaki segíteni. a 7.-ről lenne szó. előre is köszönöm!! [link]

2014. nov. 30. 13:56
 1/3 bongolo ***** válasza:

Jó lett volna, ha megírod, melyik egyetemen vagy...

Nem láttam még ilyen szummás jelölést, de bizonyára mintermekről van szó. Szóval az adott sorszámú mintermek összege adja a logikai függvényt. A 4-es "hatványindex" bizonyára azt jelenti, hogy 4 változós függvényről van szó.

ABCD

Mondjuk a 7-es minterm a 0111 bináris számot jelenti, tehát A=0, B,C,D pedig mindhárom 1-es értékű.


a)

A Veitch-Karnaugh táblába be kell írni mindegyik minterm-et. 2-es számrendszerbe írd át a számokat, és ahol 1-es bit van a szerint kell megkeresni, hogy a 16 hely közül melyik lesz az. Ez jön ki:


   \ CD

AB 00 01 11 10

00   1   1   1   1

01   1   1   1   1

11   0   0   0   0

10   1   1   0   0


b)

Össze lehet vonni a felső két sort egy 8 elemű cellába, karikázd be.

A bal alsó két 1-est, aminek a szomszédja a bal felső két 1-es is, szintén össze lehet vonni egy 4 elemű nagy cellába, azt is karikázd be: bal alul félkör lefelé nyitva és bal felül is félkör felfelé nyitva.


Az egyszerűsített függvények:


A felső két sorban a C és a D minden értéket felvehet (0-t és 1-et is), tehát azok nincsenek benne a kifejezésben. Ugyanígy az B is felveszi a 0 és 1 értékeket, az sincs benne, Csak az A van benne, és mivel az a 0 értéket veszi fel, ezért a kifejezés /A


A bal alsó-felső 2-2 cella esetében D felvesz 0-1-et is, valamint A felvesz 0-1-et is, marad C=0 és B=0, vagyis /B/C


Tehát Y = /A + /B/C


c)

Hát itt rajzolni nem fogok tudni, a NAND-ot így jelölöm majd: ⊼


Negált változókat is nekünk kell csinálni. Pl. /B: B⊼B

Az első szinten szorzás van (pl. /A AND /B), a második szinten viszont összeadás (/A OR /B/C). Azt a De-Morgan szabály szerint lehet NAND-dal helyettesíteni. pl. X+Y = /X ⊼ /Y


Szóval a NAND-os megvalósítás:

Y = A ⊼ ((B⊼B) ⊼ (C⊼C))

Vagyis 4 NAND kapu kellett.

Remélem, fel tudod rajzolni...

2014. dec. 1. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem láttál még ilyen szummás jelölést? Ez egy IEEE nemzetközi jelölés. BME / Óbudai Egyetem / Miskolci Egyetem / Kecskeméti Főiskola....


Ezeken a helyeken biztosan ezt használják!

2014. dec. 1. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Középiskolás vagyok de nagyon köszönöm a válaszokat!!
2014. dec. 1. 15:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!