Hogyan kell megoldani? Y^2+x^2-8z=14

Szerintem valami szorzattá alakítással kell indulni, csak nem tudom hogyan.

2014. nov. 30. 12:39
 1/3 anonim ***** válasza:
Ennyi? Nincs tobb feltetel? Legalabb, hogy ezek egesz szamok vagy valami? Itt van 1 egyenlet, 3 ismeretlennel, ez meg keves
2014. nov. 30. 13:05
 2/3 A kérdező kommentje:

Kikötés: (x+y)/7=z

bocsi lemaradt

2014. nov. 30. 13:22
 3/3 anonim ***** válasza:

Beírjuk z helyére:


y^2+x^2-8*(x+y)/7=14 /rendezzük össze az azonos ismeretleneket:


y^2-8y/7+x^2-8x/7=14 /alakítsunk teljes négyzetté


(y-4/7)^2-16/49+(x-4/7)^2-16/49=14 /összevonás; a jobb oldalt alakítsuk 49-edekre:


(y-4/7)^2+(x-4/7)^2-32/49=686/49 / +(32/49)


(y-4/7)^2+(x-4/7)^2=718/49


Tehát az eredeti egyenlet megoldásainak halmaza a C(4/7;4/7) középpontú, r=gyök(718)/7 sugarú körív.

2014. nov. 30. 13:39