A feladathoz egy dinamikus ábrát már készítettem:

[link]



2014. nov. 29. 19:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Helyes kis feladat! :-)


Egy megoldási mód a sok közül.


Legyen

a - a trapéz hosszabbik alapja

c - a rövidebb alapja

x = az AF szakasz

y = az FG szakasz

z = a GC szakasz

n = 3 - a két alap hányadosa

ezen kívül legyen

P = x/y

Q = y/z

R = x/z

x:y:z = ?


Az ABG és CDG hasonló háromszögekből

a/(x + y) = c/z


Az AEF és CDF hasonló háromszögekből mivel AE = a/2

a/2x = c/(y + z)


Tehát a két egyenlet

a/(x + y) = c/z

a/2x = c/(y + z)


Átrendezve

(x + y)/z = a/c = n

(y + z)/2x = c/a = 1/n


A második egyenletet 2-vel szorozva

(x + y)/z = n

(y + z)/x = 2/n


A bal oldalt tagonként elosztva

x/z + y/z = n

y/x + z/x = 2/n


Az arányok rövidítését behozva

R + Q = n

1/P + 1/R = 2/n


Látszatra három ismeretlenünk van, de ez csak a látszat, ami néha csal. :-)

Ugyanis

R = x/z = (x/y)(y/z) = PQ


Ezzel a két egyenletünk

PQ + Q = n

1/P + 1/PQ = 2/n


Ezzel elméletileg készen vagyunk, a két ismeretlen meghatározása csak ízlés kérdése.

Akármilyen módszert választunk is, az eredmény a következő:

P = n + 1

Q = n/(n + 2)


Vagyis

P = x/y = 4

Q = y/z = 3/5


Az AC átló (e) teljes hossza

e = x + y + z

A hosszakat a legrövidebb távolsággal kifejezve

x = 4y

y = y

z = 5/3y

így a három szakasz aránya

x:y:z = 4:1:5/3

===========


DeeDee

**********

2014. nov. 30. 02:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ.
2014. nov. 30. 09:26