Matek, geometria, hasonlóság alkalmazása. Házi feladatban elakadtam (? )


Egy egyenlő szárú háromszög alapja 7 cm, szárai 8 cm hosszúak. A háromszöget egy az alappal párhuzamos szakasszal két egyenlő területű részre (egy trapézra és egy háromszögre) osztjuk.

Mekkorák lesznek az így kapott trapéz oldalai?



2014. márc. 7. 21:50
 1/2 anonim ***** válasza:

A kis háromszög a nagyhoz hasonló lesz. Tudjuk, hogy területeik aránya: lambda^2=T(kis háromszög)/T(nagy háromszög)=1/2, tehát


lambda^2=1/2, tehát a hasonlóság aránya az oldalak között lambda=1/gyök(2).


Így már megadható a kis háromszög alapja; ha az alapját a-val jelöljük, akkor lambda=1/gyök(2)=a/7 arányosságot írhatjuk fel, amire 7/gyök(2)=a. Ezzel megadhatjuk a trapéz két alapját: 7 cm és 7/gyök(2) cm.


A trapéz szárait úgy kapjuk meg, hogy a nagy háromszög szárából kivonjuk a kis háromszög szárát. A nagy háromszög szárai 8 cm-esek, a kis háromszög szárai az arányosság miatt 8/gyök(2) hosszúak, így a trapéz szárai 8-8/gyök(2) hosszúak. Igény szerint kiszámolhatóak és kerekíthetők az értékek.

2014. márc. 7. 22:07
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2014. márc. 7. 22:43