Adott egy r sugaró kör és benne h hosszúságú húr. A húr egyik végpontjában húzzunk érintőt. A húr másik végpontjának az érintőtől való távolságát jelöljük m-mel. Bizonyítsuk be, hogy a h húr mértani közepe az átmérőnek és az utóbbi m szakasznak.
Eddig sikerült ugye ezt felírnom:
h^2=d*m
Meg Thálész-tétel segítségével találtam derékszöget...
Bah...
Köszönöm előre is a segítséget! :)
2012. szept. 17. 21:27
1/4 vurugya béla válasza:
Az ábrán E-nél derékszög van, ezért annak a két hegyesszögnek az összege 90°. Akkor viszont megegyeznek annak a két derékszögű háromszögnek a szögei, ezért hasonlók.
Írjuk fel a megfelelő aránypárt a háromszögekből:
m/d=h/m
Szorozz be a nevezőkkel és kész.
2/4 vurugya béla válasza:
bocs, hibáztam, az aránypár helyesen:
h/d=m/h
3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
Elég egyszerű így utólag már... :)
2012. szept. 17. 22:39