Hogy kell megoldani ezt a geometria feladatot? (hasonlóság,10-11. osztály)


Adott egy r sugaró kör és benne h hosszúságú húr. A húr egyik végpontjában húzzunk érintőt. A húr másik végpontjának az érintőtől való távolságát jelöljük m-mel. Bizonyítsuk be, hogy a h húr mértani közepe az átmérőnek és az utóbbi m szakasznak.


Eddig sikerült ugye ezt felírnom:

h^2=d*m


Meg Thálész-tétel segítségével találtam derékszöget...


Bah...

Köszönöm előre is a segítséget! :)



2012. szept. 17. 21:27
 1/4 vurugya béla ***** válasza:

[link]


Az ábrán E-nél derékszög van, ezért annak a két hegyesszögnek az összege 90°. Akkor viszont megegyeznek annak a két derékszögű háromszögnek a szögei, ezért hasonlók.

Írjuk fel a megfelelő aránypárt a háromszögekből:


m/d=h/m


Szorozz be a nevezőkkel és kész.

2012. szept. 17. 22:05
 2/4 vurugya béla ***** válasza:

bocs, hibáztam, az aránypár helyesen:


h/d=m/h

2012. szept. 17. 22:06
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)

Elég egyszerű így utólag már... :)

2012. szept. 17. 22:39
 4/4 anonim ***** válasza:

Én így bizonyítanám:

[link]

2012. szept. 17. 22:46