Most vesszük matekból a a Viéte-féle összefüggést és az azzal való számolást, és hiányzások miatt nem értem, hogy egy adott feladatot hogyan tudnék kiszámolni. PM-be is írhat, aki tudna segíteni!

2014. nov. 29. 18:44
 1/1 anonim ***** válasza:

A Viéte- formula azt adja meg (az egyenlet megoldása nélkül), hogy a másodfokú polinomok gyökeinek összeg illetve szorzata mennyi. Ezek egyszerűen levezethetőek a megoldóképletből:


x1+x2=((-b+gyök(b^2-4ac))/(2a)+((-b+gyök(b^2-4ac))/(2a)


Ha ezeket összeadjuk, akkor a gyökös tag kiesik, és ez marad:


=-2b/2a=-b/a


Ugyanígy a szorzat is levezethető:


x1*x2=((-b+gyök(b^2-4ac))/(2a)*((-b+gyök(b^2-4ac))/(2a)


Itt ezt a képletet tudjuk használni: (k+h)*(k-h)=k^2-h^2 (ezt a képletet a-val és b-vel tanultátok, azért használok más betűket, hogy ne legyen képzavar, mivel már ezek a betűk foglaltak):


=((-b)^2-(gyök(b^2-4ac))^2)/(4a^2)=(b^2-b^2+4ac)/(4a)^2=


=4ac/(4a^2)=c/a


Tehát:


x1+x2=-b/a


x1*x2=c/a


Ha adott egy másodfokú egyenlet:


x^2+6x-5=0


Akkor ennek meg tudjuk adni a gyökösszegét:


x1+x2=-(6)/1=-6


és a gyökök szorzatát:


x1*x2=-5/1=-5


Ha esetleg van konkrét feladatot, akkor írd ki, és azon is elmagyarázzuk.

2014. nov. 29. 19:40