Egy kötélnek levágták a 2/3-ad részét és még 7 métert.Így a negyedénél 4 méterrel rövidebb darab maradt.Milyen hosszú volt a kötél eredetileg?


Valaki elmagyarázza?(egyenletet kell készíteni belőle és úgy)


2014. nov. 27. 19:24
 1/3 anonim ***** válasza:
x/3-7=x/4-4
2014. nov. 27. 19:31
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi.de elmagyarázod?
2014. nov. 27. 19:32
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Legyen a kötél hossza x (általában érdemes elnevezni azt x-nek, amit kérdeznek). Vegyük az egyik oldalát:


Levágtuk a 2/3 részét: x-(2/3)*x=(3/3)*x-(2/3)*x=(1/3)*x=x/3


és még 7 métert: (x/3)-7, ennyi maradt a kötélből.


A feladat szerint, ami megmaradt: a negyedénél 4 méterrel rövidebb: (x/4)-4


Ez a kettő egyenlő:


(x/3)-7=(x/4)-4 /közös nevező: 12


(4x/12)-(84/12)=(3x/12)-(48/12) /*12


4x-84=3x-48 /-3x


x-84=-*48 /+84


x=36, tehát a kötél 36 méter hosszú. Ellenőrzés:


A 36 méteres kötél 2/3 része 36*(2/3)=24, így marad 36-24=12 méter, ebből még levonunk 7-et: 12-7=5. A 36 méteres kötél negyede 36/4=9, ennél 4-gyel kisebb kötélrész 9-4=5, 5=5, tehát jól számoltunk, és a kötél eredeti hossza 36 méter.

2014. nov. 27. 19:37