Valaki segít megoldani ezt a matek feladatot (függvény)?


Adott az f :R->R f (x) = mx2 − 8x − 3 függvény, ahol m egy zérótól különböző valós szám.

Számítsd ki az m értékét úgy, hogy az f függvény maximális értéke 5 legyen.


2014. aug. 19. 08:57
 1/4 anonim válasza:

f :R->R f(x)=mx^2-8x-3


mivel a föggvénynek maximuma van, így a parabola fordított állású m csak negatív valós szám lehet

m∈ℝ-


teljes négyzetté alakítunk


m[x^2-8x/m-3/m]


m[(x-4x/m)^2-16/m^2-3/m]


m(x-4x/m)^2-16/m-3


most megkaptuk az mx+b alakot ahol b aaz y tengelyen felvett érték,ezért


-16/m-3=5



-16/m=8



-16=8m


m=-2


f(x)=-2x^2-8x-3


teljes négyzetté alakítjuk



-2[x^2+4x+3/2]



-2[(x+2)^2-4+3/2]


-2(x+2)^2+8-3


-2(x+2)^2+5


f(x)=-2(x+2)^2+5


Ui: A jövőben bármely x az n. hatványon szereplő kifejezésre az x^n jelölést alkalmazd! :)

2014. aug. 19. 09:58
 2/4 anonim válasza:

Bocsi az előbb elirtam egy kicsit, mert az mx+b az a lineális függvény alakjának képlete.

A másodfokú függvény képlete ax2 + bx + c = 0 és itt értelemszerűen c változó adja az y tengely metszetét.

2014. aug. 19. 10:05
 3/4 anonim ***** válasza:

Én másik oldalról közelítem meg a kérdést; milyen m paraméter esetén teljesül az mx^2-8x-3<=5 egyenlőtlenség tetszőleges x-re? (Ez azért ekvivalens átírás, mivel a maximum pontosan azt jelenti, hogy a függvény értéke vagy kisebb, vagy egyenlő, de egyenlőnek kell lennie legalább 1 pontban, és a másodfokú függvények csak 1 pontban veszik fel a szélsőértéket)


Rendezzük az egyenletet a szokott módon; redukálunk:


mx^2-8x-8<=0


A fenti egyenlőtlenség azt jelenti, hogy a másodfokú kifejezésnek vagy 1 vagy 0 gyöke van, ezért a diszkriminánsnak <=-nek kell lennie 0-nál:


(-8)^2-4*m*(-8)<=0

64+32m<=0

32m<=-64

m<=-2, vagyis ha m<-2, akkor a függvény értéke végig 5 alatt lesz (mivel nem lesz gyöke (mivel a diszkrimináns úgy <0)), ha viszont m=-2, akkor 1 helyen 5 lesz az értéke (mivel a diszkrimináns=0), egyébként pedig mindig kisebb. Ezt az m-et kerestük.


Ellenőrzés: ha m=-2:


-2x^2-8x-3<=5 /-5

-2x^2-8x-8<=0 /:(-2), fordul a reláció

x^2+4x+4>=0, megoldóképlettel x1=-2, x2=-2, vagyis

(x-2)^2>=0, ez pedig tetszőleges x-re igaz lesz, mivel x-2 értéke ha 0, akkor négyzete is 0, tehát igaz lesz, egyébként pedig a négyzete mindig pozitív lesz, vagyis nagyobb, mint 0, ez is igaz.

2014. aug. 19. 11:02
 4/4 anonim ***** válasza:

Szép megoldások az eddigiek.

A rend kedvéért bemutatok egy harmadik lehetséges módszert is, amely talán a legrövidebb.

Ismeretes, hogy egy függvény maximumának szükséges feltétele, hogy az első derivált ott zérus legyen, azaz:


df/dx=2mx-8=0, amiből x=4/m a szélsőérték helye.


Ezt visszahelyettesítve az eredeti egyenletbe:


m*(4/m)^2-32/m-3=5, melyből azonnal kapjuk hogy:


m=-2.


Most vizsgáljuk a második derivált előjelét:


d^2f/dx^2=2m<0, ami kisebb mint 0, így elégséges feltétel lokális maximumra.

Ezzel beláttuk, hogy m=-2 paraméter esetén x=-2 helyen a függvénynek maximuma van, ami épp 5.

2014. aug. 19. 22:27