1. Mivel a fokszámösszeg páros kell, hogy legyen, így a hiányzó X szám csak páros lehet. Az egyszerű gráf kritériuma miatt az X csúcsot csak maximum 9 másik élhez köthetjük, így a maximális fokszám a paritást is figyelembe véve csak 8 lehet.


Hakimi-algoritmussal szerkesztettem a gráfot, 8-cal nem tudtam megcsinálni, de egy 6-os fokszámú csúccsal már sikerült.


Segítenétek megindokolni, hogy miért nem lehet 8-cal lerajzolni ezt a gráfot? Az nem elfgoadható, hogy elakadt a Hakimi-algoritmus.


Köszönöm!



2014. nov. 25. 17:59
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szerencsésen kell szétbontani két csoportra a fokszámokat. Első körben tegyük csökkenő sorrendbe:


8;8;8;7;5;4;4;3;2;1


A következő a feladat:


Két csoportra bontjuk a fokszámokat, így a hozzájuk tartozó csúcsokat is. A "nagy" fokszámú csoportból a lehető legtöbb élt átirányítjuk a "kicsi" fokszámú csoportba, és ha szerencsések vagyunk, akkor a maradék élt már nem tudjuk behúzni a "nagy" csoport csúcsai között.


Próbálgatni kell, és egyszercsak kijön. Legyen a csoportosítás 8;8;8;7;5 és 4;4;3;2;1. A nagy csoportból a kicsibe így 4+4+3+2+1=14 él megy, a fokszámösszeg 8+8+8+7+5=36, ezzel 36-14=22-re csökken a "nagy" csoport fokszámösszege, de mivel csak ezek között húzunk be már csak élt, ezért 11 élt kell még behúznunk. A nagy csoportban 5 csúcs van, köztük 5*4/2=10 él húzható be, tehát 11 nem. Ezzel beláttuk, hogy egy szükséges (de nem elégséges) feltétel nem teljesül.


(A tétel szerint akárhogyan osztogatjuk ezeket a fokszámokat, mindig azt kapjuk, hogy a behúzandó élek száma mindig kevesebb vagy egyenlő a behúzható élek számával a "nagy" csoportban; ha ez nem igaz, akkor nincs ilyen gráf).

2014. nov. 25. 18:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm...
2014. nov. 25. 18:50