Kémia házifeladat 9. es
150g 8 tömeg%-os cukoroldatba még 8 g cukrot teszünk. Hány mol vizet kell elpárologtatnunk ahhoz, hogy az oldat töménysége az eredeti oldat töménységének a kétszerese legyen?
2014. nov. 24. 17:24
1/2 anonim válasza:
Eredeti oldat töménysége: 8 %
Összetétel : 150 g oldatban 8*150/100 = 12 g cukor és 150-12= 138 g víz
Végső oldat töménysége 16%
Oldott anyag: 12g + 8g= 20 g
16% :
100 g oldatban 16 g oldott anyag
X g oldatban 20 g oldott anyag
X= 20*100/16 = 125 g oldat a végső
125 g oldatban 20 g oldott anyag és 125-100 = 105 g oldószer
Elpárologtandó víz tömege = 138 g - 105 g = 33 g
M ( H2O) = 2+16 = 18 g/mol
n=m/M = 33g / 18g/mol = 0,5454 mol
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm:)
2014. dec. 1. 16:14