Jövő héten dolgozatot írunk, viszont hiányoztam egy vagy két óráról és nem igazán vagyok tisztában a feladatokkal amit kaptunk (hasonlóak lesznek a számonkérésben). Le tudná vezetni nekem valaki?


1.) Az 1 dm3 térfogatú tartályban 0,64 kg oxigéngáz van. a) Mennyi az oxigéngáz nyomása 10°C-on?

b) Mennyi a gáz belső energiája?


2.) Egy sárgaréz mérőléc 20°C hőmérsékleten 2 m hosszú. a) Milyen hosszú lesz 423 K hőmérsékleten?

b) Mennyivel lesz hosszabb?


(A segítséget előre is köszönöm)


2014. nov. 23. 14:33
 1/2 anonim válasza:

Mi is éppen most írtunk ebben a témában. Leírom neked amit tudok :)

1.) a)

V = 1 dm3 = 0,001 m3

m = 0,64 kg

T = 10°C = 283 K

M = 32

p = ?


p x V = m/M x R x T


p x 0,001 = 0,64/32 x 8,314 x 283

ha megoldod az egyenletet, megkapod, hogy:

p = 47057,24 Pa


b)

N = n x 6 x 10(a huszonharmadikon)

bocsi, nem tudok felso indexbe írni, remélem értheto :)

n = m/M

n = 0,64/32

n = 0,02

N = 0,02 x 6 x 10(a huszonharmadikon)

N = 1,2 x 10 (a huszonkettediken)


f = 5 (mert az oxigén kétatomos gáz, ezért 5 a szabadsági foka)

k = 1,38 x 10(a minusz 23.-on)

itt most behelyettesíted az értékeket ebbe a képletbe:

E = N x f/2 x k x T


és megkapod az E-t:

E = 117,162 J


A második feladatot sajnos nem tudom, olyat mi nem csináltunk, de remélem hogy tudtam segíteni :) Ha valamit nem értesz még a feladatból, szívesen segítek :)

2014. nov. 23. 15:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!:)
2014. nov. 23. 16:10