Egy kísérleti autó gyorsításakor és fékezésekor is ugyanakkora abszolút értékű, állandó agyságú gyorsulással mozog. Álló helyzetből indulva egy darabig növekszik a sebessége, majd csökken és végül az autó megáll. Két percig tartó mozgása közben a legnagyobb sebessége 108 km/h. 1) Mennyi ideig gyorsul, illetve lassul a kocsi? 2) Mekkora az átlagsebessége a mozgás egyes szakaszaiban és az egész úon? 3) Mekkora utat tesz meg összesen? 4) Mekkora a gyorsulása az egyes szakaszokon?

2014. nov. 1. 23:13
 1/3 anonim ***** válasza:

v=30m/s (108 km/h)

t=120s


a=ΔV/Δt=30/120=0.25 -> mivel gyorsul és lassul ugyanennyivel, ezért a kétszeresét vehetjük, ugyanis feltételezhetjük, hogy egyenlő idők alatt egyenlő sebességváltozás következik be, ezért a=0.5 m/s^2


1) tgy= V/a = 30/0.5 = 60s

tl = tgy = 60s <- (ezek összesen, a feladat szövegéből értelmezve csak egyszer gyorsul fel, majd áll meg, ezért az egyes idők t/2-k.)


2)Vátl=Sö/tö = 3600m/120s = 30 m/s


3)s=a*t^2/2=0.5*120^2/2= 3600 m


4)a1=ΔV/Δtgy=30/60=0.5 m/s^2

a2=ΔV/Δtl = 30/60=0.5 m/s^2



Viszont lehet, hogy rosszul értelmeztem a feladatot, ez a megoldás akkor jó, ha a kocsi egyszer gyorsul, és egyszer lassul, tehát 1 gyorsulási és 1 lassulási szakasz van. Ez miatt lett a gyorsulás is a kétszerese, ugyanis az alap, 0.25 arra jött volna ki, ha mind a 2 perc alatt gyorsult volna a kocsi, lassulás nélkül <- ezért lett 0.5 m/s^2


Ha bármi hibát ejtettem, akik utánam írnak majd kijavítják, de remélem hibátlanul sikerült segítenem Neked. Szép estét!

2014. nov. 2. 00:18
 2/3 anonim ***** válasza:

2)Vátl=Sö/tö = 1800m/120s = 15 m/s


3)s=a*t^2/2=0.25*120^2/2= 1800 m



*javítva* #1 voltam.

2014. nov. 2. 00:19
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2014. nov. 2. 15:57