2014. nov. 11. 19:26
 1/5 anonim ***** válasza:

egyik szám x a másik x-78

x+x-78=152

2x=230

x=115

egyik szám a 115 a másik 37

2014. nov. 11. 19:30
 2/5 anonim ***** válasza:

A keresett szám: x

A másik 78-al nagyobb (vagy az egyik kisebb): x+78

Ennek a kettőnek az eredménye: 152

Azaz: x+(x+78)=152

Azaz 2x+78=152. \-78

Azaz 2x=74

Azaz x=37

Tehát az egyik számm 37, a másik 115

2014. nov. 11. 19:33
 3/5 anonim ***** válasza:

Én szerintem úgy próbálnám, hogy:


Ha vannak ismeretlen számunk, az a legegyszerűbb, ha elnevezzük őket valahogy (legegyszerűbb betűvel), úgy egyből jóval látványosabb lesz a dolog.


Legyen az egyik szám mondjuk x (lehet akár "a" vagy egy pöttyös labda is, kinek mi a szimpatikusabb. A lényeg hogy jelöljük valamivel), a másik pedig legyen y.


A szövegből tudjuk hogy ennek a két számnak az összege 152, tehát


x+y=152


Tudjuk azt is, hogy az egyik szám 78-cal nagyobb a másiknál. Mindegy, hogy az x, vagy az y lesz a nagyobb, mert a végén úgyis ugyan az a két szám jön ki.


Tegyük fel, hogy az y nagyobb 78-cal. Ekkor


x+78=y


Mivel tudjuk hogy y=x+78, ezért az eredeti képletbe is behelyettesíthetjük az y-t ezzel az értékkel, tehát helyette x+78-at írunk.


Tehát:


x+(x+78)=152 /felbontjuk a zárójelet


2x+78=152 /vegyünk el 78-at


2x=74 /osszunk kettővel


x=37


Mivel tudjuk hogy x=37 és y=x+78, ezért y=37+78, tehát y=115


Ellenőrzés:

37+115 tényleg egyenlő 152-vel, tehát jó a megoldás :)

2014. nov. 11. 19:40
 4/5 anonim ***** válasza:
Na látom ketten is megelőztek :)
2014. nov. 11. 19:41
 5/5 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen,nagyon aranyosak vagytok!
2014. nov. 11. 21:02