Határérték számításos feladat, ez esetben mi a módszer?


[link]


Megköszönném a segítséget...az s nagy segítség,ha valaki leírja az egyik tagot...


2014. nov. 10. 16:25
 1/7 anonim ***** válasza:
Én ráengednék egy L'Hospitalt, vagyis külön-külön deriválod a számlálót és a nevezőt addig, amíg az egyikből el nem tűnik a változó.
2014. nov. 10. 16:51
 2/7 A kérdező kommentje:

deriválni?

az a baj,h nem tudom,mikor lehet és mikor nem...

2014. nov. 10. 16:57
 3/7 anonim ***** válasza:
Deriválni mindig lehet, csak a L'Hospital szabályt nem elhet mindig alkalmazni.
2014. nov. 10. 17:01
 4/7 bongolo ***** válasza:

Nem kell itt L'Hospital. Nézi kicsit az ember, látja, hogy 6^x a legnagyobb hatású tag. (Mindenhol x van a kitevőben, kivéve 2^(2x), ami x-edikenes hatvánnyá alakítva 4^x, kisebb, mint 6^x. Az x-ek melletti konstansok nem érdekesek, abból sima szorzat lesz, mondjuk 2^(-1+2x) = 1/2 · 4^x).


Akkor meg lehet próbálni a számlálót meg a nevezőt is leosztani 6^x-nel, hátgha bejön a dolog:


Számláló: -4·(1/6)^x + 3/4·(4/6)^x - 25·(5/6)^x

Ennek a határértéke 0


Nevező: 1/2·(4/6)^x - 27·(3/6)^x + 7

Ennek a határértéke 7


Vagyis a teljes tört határértéke 0/7 = 0


Az remélem érthető volt, hogy hogyan vontam össze. Ha nem tiszta valami, kérdezz rá.

2014. nov. 10. 17:19
 5/7 A kérdező kommentje:

2^(-1+2x) = 1/2 · 4^x) ezt nem értem,hogy hogyan


köszönöm az eddigi segítséget!

2014. nov. 10. 17:28
 6/7 bongolo ***** válasza:

2^(-1+2x):

Ha összeg van a kitevőben, akkor abból hatványok szorzata lesz:

= 2^(-1) · 2^(2x)

Ha negatív a kitevő, abból reciprok lesz:

= 1/2 · 2^(2x)

Ha szorzat van a kitevőben, abból hatvány lesz:

= 1/2 · (2^2)^x

= 1/2 · 4^x

2014. nov. 10. 18:41
 7/7 A kérdező kommentje:
értem . Köszönöm! :)
2014. nov. 10. 18:44