12 g hidrogén hány g 20 tömegszázalékos sósavból fejleszthető cinkkel? FONTOS!


2014. nov. 9. 18:33
 1/1 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

1. lépés: Írjuk fel a reakció egyenletét, illetve az anyagok tömegét figyelembe véve az anyagmennyiségüket!


Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2

65g + 73 g = 136 + + 2 g


Láthatjuk, hogy ha az egyenlet szerint ilyen arányok mellett csak 2 g hidrogén keletkezik, nekünk viszont 12 g-ra van szükségünk, tehát 6-szorosára kell növelni minden mennyiséget.

6-szor annyi hidrogénhez pedig 6-szor annyi HCl-re van szükség, melynek tömege 6*36,5 g = 219 g.


Már majdnem készen vagyunk, csak vegyük figyelembe, hogy a feladatban 20 tömegszázalékos sósavval dolgozunk.


Ez a 20% pontosan egyenlő a nekünk szükséges HCl mennyiségével, azaz 20 % = 219 g

Szorozzunk öttel, és megkapjuk a 100%-ot, tehát a teljes sósav mennyiségét. 219 *5 = 1095 g


Válasz: 1095 g 20%-os sósavra van szükség.

2014. nov. 10. 23:23