12 g hidrogén hány g 20 tömegszázalékos sósavból fejleszthető (például cinkkel)?

kémialeckében volt segítsetek kérlek :(

2013. dec. 30. 17:30
 1/1 anonim ***** válasza:

Először is lássuk, hány mol hidrogéngázt kérnek tőlünk. Ugye 12 gramm kell belőle, és tudjuk hogy a H2 gáz moláris tömege 2 g/mol, tehát n=m/M=12/2=6 mol H2 kell. A felírható reakcióegyenlet a következő:


Zn + 2 HCl ---> ZnCl2 + H2


Látható, hogy 1 mol hidrogéngázhoz 2 mol sósav kell, tehát akkor ha nekem 6 mol H2 kell akkor bizony kétszer ennyi sósav kell hozzá, azaz 12 mol. Lássuk ennek mennyi a tömege (a HCl moláris tömege 36,5 g/mol)


m= n*M = 12*36,5 = 438 gramm. Ennyi HCl kell. De nekem csak 20%-os sósavoldatom van, tehát ki kell számolnom, hogy ez a 438 gramm ez minek a 20%-a. Ez szimpla matek, gyakorlatilag egy öttel való szorzás rá a válasz, mivel a 20% az az egésznek az 1/5 része: 438*5=2192 gramm sósav kell. Utóirat: sok hűhó kevés hidrogéngázért xD

2013. dec. 30. 17:37