Egy pontszerű fényforrástól 20 cm távolságban lencsét helyezünk el úgy, hogy a fényforrás a lencse optikai tengelyére esik, és ilyen módon a lencsén áthaladó fénysugarakból párhuzamos nyalábot kapunk. Hol keletkezik a kép?

Ha a lencsét háromszoros távolságba visszük,akkor hol keletkezik a kép?

2014. nov. 9. 15:25
 1/2 anonim ***** válasza:

A sugarak párhuzamossá válásából tudjuk, hogy a lencse fókusztávolsága 20 cm=0,2 m. Ha a lencsét 3-szoros távolsága visszük, akkor a tárgytávolság 60 cm vagyis 0,6 m lesz. És behelyettesítve az optika alapegyenletébe ebből, és a fókusztávolságból kijön a képtávolság:


1/f=1/k+1/t

1/k=1/f-1/t

k=1/(1/f-1/t)

k=(t*f)/(t-f)=0,6*0,2/(0,6-0,2)=0,12/0,4=0,3


Vagyis a kép a lencse másik oldalán, attól 0,3 m vagyis 30 cm távolságban keletkezik.

Érted így? Pontozz fel, ha igen. Ha nem, kérdezz még nyugodtan.

2014. nov. 11. 12:34
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen
2014. nov. 12. 11:28