Sajtosmakarónidodoo kérdése:

Valaki segitene a matekban? (Gyökvonas, tobbi lenn)


√2+√8=?


Most tanuljuk 10.ben a gyokvonast, es nem tudom megcsinalni.

Nem csak a megoldas kellene hanem a magyarazata is, megy a zöld kez a valaszoloknak:) koszonom!



2014. nov. 9. 11:57
 1/4 anonim ***** válasza:

A 8-at átírod úgy, hogy: 4*2 így ezt kapod:

2+4*2 = 2+2*2 = 32

2014. nov. 9. 12:05
 2/4 anonim ***** válasza:

Jó látom ,hogy a gyök jeleket nem sikerült elküldeni hála istennek ..

Neki futok mégegyszer:

gyök(8)=gyök(2)*gyök(4)

Akkor az eredeti egyenlet: gyök(2)+[gyök(4)*gyök(2)] =

= gyök(2)+ 2*gyök(2) = 3*gyök(2)

2014. nov. 9. 12:08
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A dolog lényege, hogy szét kell bontani a gyökjel alatti részt úgy, hogy kiemelhető legyen belőle olyan szám, amiből tudsz gyököt vonni.


√2+√8 = √2+ √(4*2)


Van ilyen 'azonosság', hogy √(a*b) = √a * √b, tehát ha a gyökjel alatt szorzás van, az szétszedhető külön gyökjelek alá. Így aztán:


√2+ √(4*2) = √2+ √4*√2


4-ről tudjuk, hogy mennyi a gyöke, √4=2, és így kapjuk, hogy:


√2 + 2*√2 => És ezt összevonva kapjuk azt, hogy 3*√2.


Szóval a lényeg, hogy a gyökjel alatti számot bontsd szét két olyan szám szorzatára, amik közül az egyikből tudsz gyököt vonni (Mindkettőből nem tudsz, mert akkor az eredeti számból is tudnál rögtön) :)


Fontos még megjegyezni, hogy a gyökjel alatti részt csak szorzás/osztás esetében lehet külön gyökjelekre szétbontani, összeadásnál/kivonásnál szigorúan TILOS ilyet csinálni! :)

2014. nov. 9. 12:33
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi nektek!:) Ment a zold kez!
2014. nov. 9. 19:52