Valaki elmagyarázná hogy mi az a négyzetgyök vonás?

2014. nov. 8. 13:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Amikor egy számból gyököt vonunk, akkor azt a számot keressük, amit ha önmagával megszorzunk, akkor eredeti számot kapjuk.


Vegyük például a 9-et; melyik az a szám, amit ha megszorzunk önmagával, akkor 9-et kapunk? A megoldás: 3, mivel 3*3=9. Ugyanígy, ha vesszük a 25-öt; 25 gyöke 5, mert 5*5=25. Pesze nem csak egész számok gyökét lehet vizsgálni; a 0,01 gyöke 0,1, mivel 0,1*0,1=0,01.


A 0-nak is van gyöke; 0, mivel 0*0=0. Ugyanígy az 1-nek az 1; 1*1=1. Ez a két szám az, aminek megegyezik a gyöke az eredeti számmal.


Negatív számoknak nem tudjuk venni a gyökét, mivel pozitív*pozitív=pozitív, ugyanígy negatív*negatív=pozitív, ezért a negatív számoknak nincs gyökük (pontosabban van, de ez már felsőbb szintű matematika; neked annyit érdemes tudni, hogy nem tudsz gyököt vonni).


Vannak olyan számok, amiknek nem tudjuk a gyökét egyszerűen megadni. Ilyen például a 2. A 2-nek a gyöke gyök(2), és ezt igény szerint szoktuk kerekíteni. Ez egy végtelen tizedestört, ami nem szakaszos, és nem is lehet felírni két egész szám hányadosaként, ezért ez nem racionális szám. Az ilyen számokat irracionális számoknak nevezzük.


Nagyjából ennyi. Ha valami nem érthető, kérdezz!

2014. nov. 8. 14:08
 2/2 A kérdező kommentje:
koszonom mar ertem :)
2014. nov. 8. 16:56