Valaki segítene a fizikában?


Mekkora hőmennyiség szükséges ahhoz, hogy a zárt gázpalackban levő, 40,51 dm

0 celsius fok hőmérsékletű 10^5 Pa nyomású nitrogén nyommása 3x10^5 Pa-ra változzon?

mekkora a belsőenergia változás. Nitrogén moláris tömege : 28g/mol fajője 740 J/kgK



2014. nov. 6. 11:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Érdemes mindig a p*V=n*R*T képletből kiindulni.


Most V állandó p és T változik.


p/T = n*r/V


A jobb oldal állandó, vagyis


p1/T1 = p2/T2


Itt mindent tudunk kivéve T2-őt.

T1=273K

p1 = 10^5 Pa

p2 = 3*10^5 Pa



T2 = p2/p1 * T1

T2 = 3*273K = 819 K


A közölt hőmennyiség:

Q = m * C * delta T


delta T = 819K-273K = 546 K

A C adott.

m-et kell még kiszámolni.


Tudjuk, hogy 1 mol az 28g. Akkor az a kérdés, hogy hány mol anyag van bezárva a palackba.


p*V=n*R*T

n= p*V/(R*T)


V = 40,51 dm^3 ezt át kell váltani m^3-be

V = 0,04051 m^3

R = 8,314 J/mol*K


n = ( 10^5 Pa * 0,04051 m^3) / (8,314 J/mol*K * 273K)


n= 1,7848 mol


Vagyis m=1,7848 mol *28 g/mol = 49,9744 gramm

Ezt át kell váltani kg-be

m = 0,05kg


Q = 0,05kg * 740 J/kgK * 546 K = 20202 J

2014. nov. 6. 11:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2014. nov. 6. 20:47