Jó fizikások! Hogyan kell megoldani? (Gáztörvények-Toricelli)


Az eredmény megvan, de nem tudom hogyan kell levezetni.

Moór Ágnes Fizika példatárából:

821.: Rosszul sikerült Toricelli-kísérletben a Hg-oszlop csak 65 cm magas, holott a barométer szerint 75 cm-nek kellene lennie. Mennyi levegő juthatott a Toricelli-űrbe, ha a 90 cm hosszú üvegcső a Hg-ba 10 cm mélyen merül és az üvegcső keresztmetszete 1 cm2? (Megoldás: 2 cm3)


822.: Egy 1,5 cm2 alapterületű 100 cm hosszú Toricelli-csőben 40 cm magasan áll a Hg. A külső levegőnyomás 100000 Pa, a hőm. a csövön kívül és belül egyaránt 0°C, a levegő sűrűsége 1,3 kg/m3. Hány gramm levegő jutott a Hg fölé? (Megoldás: 53,3 mg)



2014. okt. 30. 15:45
 1/2 Silber ***** válasza:

Ezesetben a külső légköri nyomás két komponensből tevődik össze:

1.: A Hg hidrosztatikus nyomása

2.: A bezár levegő nyomása.

Felírható az egyenlet:

p0=p(Hg)+p(l), ahol:


p0 - normál légköri nyomás (101325 Pa)

p(Hg) - a Hg-oszlop hidrosztatikus nyomása (Pa)

p(l) - a bezárt levegő nyomása (Pa)


A Hg-oszlop 65 centi magas, tehát a cső alján a Hg által kifejtett nyomás:

p(Hg)=Rho(Hg)*g*h(Hg)


Ha a csövet hengeres testnek tekintjük, úgy:

V(l)=H*A, ahol:


V(l) - a bezárt levegő térfogata (m^3)

H - a levegőoszlop magassága (m)

A - a cső belső keresztmetszete (m^2)


Ha a bezárt levegőt ideális gáznak tekintjük, úgy:

p(l)*V(l)=n(l)*R*T(l), ahol:


R - univerzális gázállandó (8,314 J/[mol*K])

T(l) - a bezárt levegő hőmérséklete (K)


Az egyenletbe behelyettesítve a fentebbi összefüggést a következő formulát kapjuk:

p(l)*H*A=n(l)*R*T(l)


Átrendezzük n(l)-re:

n(l)=p(l)*H*A/[R*T(l)]


Mivel n(l)=m(l)/M(l), így:

m(l)/M(l)=p(l)*H*A/[R*T(l)], ahol:


m(l) - a bezárt levegő tömege (g)

M(l) - a levegő átlagos moláris tömege (g/mol)


Átrendezzük m(l)-re:

m(l)=p(l)*H*A*M(l)/[R*T(l)]


A legelső egyenletet átrendezzük p(l)-re:

p0=p(Hg)+p(l)

p(l)=p0-p(Hg)

p(l)=p0-Rho(Hg)*g*h(Hg)


A levegőoszlop magassága a barométercső kiálló részéből kivont higanyoszlop-magassággal egyezik meg, azaz:

H=h0-h1-h(Hg), ahol:


h0 - a cső teljes hossza (m)

h1 - a cső higanyba merülő részének hossza (m)


Ha az előző egyenleteteket visszahelyettesítjük a kifejezett gáztömeget tartalmazó egyenletbe:

m(l)=[p0-Rho(Hg)*g*h(Hg)]*[h0-h1-h(Hg)]*A*M(l)/[R*T(l)]

2014. okt. 30. 17:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a megoldásokat! :-)
2014. okt. 31. 18:03