Hajítással kapcsolatos fizika feladat (? )


András és Béla sétálnak egy, a víz felett h = 45 méter magasan lévő hídon.


András zérus kezdősebességgel ejt le egy követ a hídról a vízbe. Ugyanebben


a pillanatban Béla egy másik követ, v0 =5,5 m/s kezdő sebességgel hajít


lefelé, hogy a köve előbb és nagyobb sebességgel (nagyobb csobbanással)


csapódjon a vízbe. (g = 10 m/s2, a légellenállástól tekintsünk el!)


a) Mekkora a kövek vízbeérése közötti időkülönbség?


b) Mennyivel nagyobb sebességgel csapódik Béla köve a vízbe, mint


Andrásé?


c) Mekkora sebességgel kellene lefelé hajítani a követ, hogy az 2-szer


nagyobb mozgási energiával érjen a vízhez, mint az ejtett kő?


, a légellenállástól tekintsünk el!)



2014. okt. 29. 19:10
 1/3 A kérdező kommentje:
Az utolsó sor (, a légellenállástól tekintsünk el!)) véletlenül van ott
2014. okt. 29. 19:25
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyszerűen be kell helyettesíteni a képletekbe.


A gyorsulás 10m/s^2 mindkét esetben.



1. eset szabadesés

Ahhoz, hogy válaszolni tudjunk az a) b) és c) kérdésre ki kell számolni, hogy mikor ér a vízbe a kő és mekkora sebességgel.


Egyenletes gyorsulás képlete:

s = g/2*t^2


Ebből

t = gyök (2s/g)


t = gyök(2*45/10) = 3s


Mekkora lesz a sebesség vízbeéréskor:

v = g*t

v = 30 m/s



2. eset a kezdősebesség 5,5m/s

s = v0*t+g/2*t^2


Ez most t-ben másodfokú, de azért meg lehet oldani, írjuk be az adatokat:


45 = 5,5t+5t^2

Rendezve:

0 = 5t^2+5,5t-45


A másodfokú egyenlet megoldóképletéből:

t=2,5

Mekkora a sebessége vízbeéréskor

v = v0 + g*t

v = 5,5+10*2,5 = 30,5


a) 0,5s

b) 0,5m/s-al (Ez egy érdekes eredmény igazából.)


c)

Az ejtett kő mozgási energiája

1/2*m*v^2


Ha azt akarjuk, hogy ennek a duplájával érjen vízbe, akkor v-t gyök(2) szeresére kell növelni, mert akkor v^2 éppen duplája lesz.

Vagyis v' = 30*gyök(2)



2. esetben v0 kezdősebességgel ejtjük a követ.

csinálhatnánk azt, hogy kiszámoljuk megint t-t, de mivel v0 ismeretlen így ezt csak paraméteresen tudnánk megtenni, és egy gyökös alakunk lenne.

Helyette mondjuk azt, hogy t ideig tart az esés:


v' = v0+g*t

És fejezzük ki t-t.



t = (v'-v0) / g


És alakítsuk át kissé amásik egyenletet.


s = v0*t + g/2 * t^2 = v0*t + (g*t)/2 * t


t/2-őt kiemelve:


s= t/2 * (2v0 + g*t) = t/2 * (v0 + v0 + g*t) = t/2 * (v0+v') = t * (v0+v')/2



Ez a képlet azt jelenti, hogy az egyenletesen gyorsuló mozgásnál az utat úgy is kiszámolhatjuk, mintha a test végig az átlagsebességgel ment volna.


Írjuk be a korábban kifejezett t-t.


s = (v'-v0) / g * (v0+v')/2


s = (v'^2 - v0^2)/2g


Mindent tudunk kivéve v0-t.


45 = (1800-v0^2)/20

900 = 1800-v0^2

v0^2 = 900

v0 = 30m/s


Ez a válasz a c) kérdésre.

2014. okt. 29. 21:08
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2014. okt. 29. 22:03