Fizika! Valaki le tudná írni a feladatmegoldások menetét?


1.) Mekkora a rendszer gyorsulása és a kötélben ható erő, ha a csúszási súrlódási együttható 0,2 és m1= 5 kg, m2= 2,5kg? A kötél tömegétől eltekintünk. (A képen az m1 az asztalon fekszik az m2 pedig egy csigán átvetett kötélen lóg)

2.) Az ábrán látható(ugyanúgy mint az előzőnél) elrendezésben a két testet gumiszál köti össze. : m1=10kg m2=2kg. Mennyivel nyúlik meg a gumi, ha: a) m1 tömegű testet az asztalhoz rögzítjük. b) a rendszer súrlódás nélkül mozoghat? A gumi 20N erő hatására 1 cm nyúlik meg.



#fizika #gyorsulás #kötél #megnyúlás #csúszás-súrlódás
2014. okt. 19. 17:45
 1/2 Angelo84 ***** válasza:

Az első feladatnál fel kell írni mindkét testre a mozgásegyenletet. Mindkét testnél a gyorsulás ugyanaz, hiszen össze vannak kötve.


m1*a=K-S

m2*a=F2-K


K kötélerő, S súrlódási erő, F pedig nehézségi erő.


S=mű*m1*g

F=m2*g


2 egyenlet, 2 ismeretlen, de ha összeadod az egyenleteket, akkor K kiesik, vagyis a rendszer gyorsulását azonnal meg tudod határozni, azután pedig K könnyedén megkapható.


A kettes feladat a) része ha jól sejtem elég egyszerűnek tűnik, az gyakorlatilag azzal egyenértékű, mintha egy testet gumiszálon lógatnánk, és ha tudjuk, hogy 20N erő hatására 1cm-t nyúlik meg a gumi, akkor csak kiszámoljuk m2*g értéket, és arány számítással megkaptuk az eredményt...ha kerekítjük g-t 10 m/s^2 re, akkor pont 1 cm-t fog megnyúlni.


b) részénél pedig az első feladatban leírtakat hasznosítjuk, és itt a K erőből megkapott erőt tesszük arányba a feltétellel.


A mozgásegyenletek:


m1*a=K

m2*a=m2*g-K


Elosztod az egyik egyenletet a másikkal, hogy kiessen az "a" gyorsulás, az úgy sem kell most nekünk, és K -t megkapod.



Ha esetleg valamit elírtam, vagy rossz a gondolatmenet, akkor bízom benne valaki jön és kijavít.

2014. okt. 19. 19:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Sokat segített!
2014. okt. 19. 19:22