A nátriumot a kősó olvadékelektrolízisével állítják elő. Mi az elektródok anyaga? Írd fel az elektródfolyamatokat!


2014. okt. 18. 16:29
 1/8 anonim ***** válasza:
2014. okt. 18. 16:56
 2/8 anonim ***** válasza:

Grafit elektródokat szoktak használni.


Az anódon klórgáz fejlődik.

2Cl-(aq) = Cl2(g) + 2e-


A katódon pedig Hidrogén.

2H2O(f) + 2e- = H2(g) + 2OH-(aq)


Ami az edényben marad az pedig NaOH, vagyis marónátron.


A teljes reakció :

2Cl- + 2H2O = H2 + Cl2 + 2OH-

2014. okt. 18. 16:59
 3/8 A kérdező kommentje:
köszönöm:) még egy kérdés van amit nem értek: Írd le egyenlettel, mi változna, ha nem olvadékelektrolízist, hanem oldatelektrolízist alkalmaznánk/ Magyarázd meg miért
2014. okt. 18. 17:04
 4/8 anonim ***** válasza:

ez volt a folyadékelektrózis


az olvadékelktrózis is ugyan ez, csak ott az anódon Na válik ki, csak azonnal reakcióba is lép a vízzel így az eredmény ugyan az, mint fent


Na+(aq) + e- = Na(sz)

ez az anódfolyamat

a katód a fenti klór

a folyadékban pedig az Oh- és a Na alkot ugyancsak marónátront


egyébként az a trükkje, hogy vizes oldatok elektrolízisnél az az anyag válik ki amelyiknek 0hoz közelibb a standardpotenciálja

az anódon ezért bomlik a víz mert annak -0,83V a nátriumnak -2,71V

2014. okt. 18. 17:20
 5/8 Shai-Hulud ***** válasza:

Bocs, de amit leírtatok, az a marónátron (NaOH) előállítása kősó (nátrium-klorid) vizes oldatának elektrolízisével.

A kérdés nem a vizes oldat elektrolízisére, hanem az olvadék (vízmentes, magas hőmérsékletű) elektrolízisre vonatkozott.



"Manapság nátrium-klorid (NaCl) olvadékának elektrolízisével állítják elő. A nátrium-kloridot kalcium-kloriddal (CaCl2) keverik össze, így a keverék olvadáspontja lényegesen alacsonyabb lesz a tiszta nátrium-kloridénál (700 °C alatt). A katódon kiválik a tiszta elemi nátrium."

[link]


"Előnyösebb a nátrium-klorid elektrolízise, de csak zsugorított korundból készített készülék alkalmas, mert a klór magas hőmérsékleten majdnem minden más anyagot megtámad."

[link]


2NaCl = 2Na + Cl2 (T< 700 ºC)


Anód:

2Cl- => Cl2 + 2e-

Katód:

Na+ + e => Na


Szén anódot, és vas katódot használnak.

[link]

2014. okt. 18. 17:27
 6/8 Shai-Hulud ***** válasza:
Felhívom a figyelmeteket, hogy az olvadék nem azonos az oldattal. Az olvadékelektrolízisnél NINCS VÍZ.
2014. okt. 18. 17:29
 7/8 anonim ***** válasza:
mindennap tanul valamit az ember
2014. okt. 18. 17:49
 8/8 anonim ***** válasza:

Olvadékelektrolízis:

K: 2Na+ + 2e- = 2Na

A: 2Cl- = Cl2 + 2e-


Oldatelekrolízis

a) diafragmával: különbség, hogy van elválasztás így a keletkezett hidroxid, mint nátrium-hidroxid, nem lép reakcióba a klórral

K: 2H2O + 2e- = H2 + 2OH-

A: 2Cl- = Cl2 + 2e-


b) diafragma nélkül: különbség, hogy nincs elválasztás, így a nátrium-hidroxid reagálhat a klórral hypo képződése mellett, így ez a folyamat magának a hyponak az ipari előállítását is jelenti

K: 2H2O + 2e- = H2 + 2OH-

A: 2Cl- = Cl2 + 2e-

2NaOH + Cl2 = NaOCl + NaCl + H2O

2014. okt. 18. 21:14