Sin54°-sin18°=0,5 Hogyan bizonyítsuk?

Az nem bizonyítás, hogy beütöm a számológépbe és kiadja.
2014. okt. 17. 21:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Az nem.

A trigonometrikus azonosságokat kell használni.

[link]


Arra nincs recept, hogy mikor melyiket, próbálkozni kell.

A jobb oldal 0,5, ami sin(30) vagy cos(60)


Tehát vagy valahogy ki kell ejteni tagokat, míg a fél marad, vagy addig kéne alakítani a bal oldalt, míg ki nem jön a sin(30). Itt valószínűleg ki kell ejteni a tagokat.



sin (54) = cos(36)

sin (18) = cos(72)


cos(36)-cos(72) = -2* sin(54)*sin(-18) = 2* sin(54)*sin(18)



Igazából ez az alak se tűnik sokkal szimpatikusabbnak, de erre már találtam megoldást a neten.


2* sin(54)*sin(18) = 2* sin(54)*sin(18)*cos(18)/cos(18) =


beszorozzuk cos(18)/cos(18)-al, mert úgy tudjuk használni a 2*sin x * cos x = sin 2x azonosságot.


sin(54)*sin(36)/cos(18) = cos(36) *sin(36)/cos(18) =


sin (54) = cos (36) és ismét használhatjuk az azonosságot, ha 2-vel bővítjük a törtet.


2* cos(36) *sin(36)/[2* cos(18)] = sin(72) / [2* cos(18)]


sin (72)= cos(18)


cos (18) / [2* cos(18)] = 1/2 készen vagyunk

2014. okt. 17. 23:03
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi
2014. okt. 18. 07:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Elismerésem Ifjutitan levezetésének, de mutatnék egy másik megoldást is.


A 18° és 54° a szabályos ötszögben előforduló jellegzetes szögek.

A linken található Wikipédia oldalon van is rövid utalás az aranymetszés arányszámával történő szögfüggvény kiszámítására.

Az ötszög tele van ezekkel az arányokkal, és a geometriájából adódóan a szögeinek szögfüggvényei egyszerűen kifejezhetők az említett arányszámmal.


A minket érdeklő értékek a következők:

Ha

φ = (√5 - 1)/2

akkor

sin54° = (1 + φ)/2 = 1/2 + φ/2

sin18° = φ/2

és ezekből

sin54° - sin18° = 1/2

===============


DeeDee

**********

2014. okt. 19. 14:35
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi :)
2014. okt. 19. 17:23