Lenne pár példa fizikából ami nem megy? Hőtágulásos téma?


Csak két feladatról lenne szó.


1. Alumínium sűrűsége 0 celsius fokon 2,7 *10^3 kg/m3. Mennyi a sűrűsége, ha forrásban lévő vízbe mártjuk?


Alumínium hőtágulási együtthatója: 2,4*10^-5 1/C


2. Mekkora sebességgel kéne egy 0 celsius fokos hógolyót egy 0 celsius fokos falhoz vágni, hogy megolvadjon?


A jég olvadáshője 334 00 J/kg



Köszönöm a segítségeket!



2014. okt. 16. 23:48
 1/1 anonim ***** válasza:

Beírtam a választ, de sajnos nem küldte el. Így most csak egy vázlatot adok :)


1. számoljunk m tömegű alumíniummal. A V térfogat kiszámolható a sűrűségből.


Amikor vízbe mártjuk, akkor a tömege ettől nem változik marad m.


Vk = V0 * ( 1+ 3*alfa * delta T)


Itt a lineáris hőtágulás van megadva, ezért kell 3-al szorozni, hogy térfogati legyen belőle.

delta T = 100 fok.


Ha Vk-t kiszámoltad, akkor m/Vk adja az új sűrűséget, ami 2680 körül lesz.



2-esnél a golyónak mozgási energiája van, ami az ütközéskor teljesen elveszik. Ez az energia fordítódik a jég megolvasztására.


1/2 * m * v^2 = m * C

v = gyök(2*C)

2014. okt. 17. 10:45