Egy város lakói (2n fő) közül 0-t, 1-t, 2-t, …, 2n-t kiválasztani összesen kicsit több mint 160-szor annyi féleképpen lehet, mint a lakók felét (n-t) kiválasztani. Ha 2-vel kevesebben lennének, akkor ez az arány kevesebb lenne 160-nál. Hányan laknak a városban, 2n=?

2014. okt. 16. 23:11
 1/4 anonim ***** válasza:

Az első rész:


(2n alatt a 0) + (2n alatt az 1) + ... + (2n alatt a 2n)

Ez összesen 2^(2n)


A felét kiválasztani:

(2n alatt az n) = (2n)!/(n!)^2


Az egyenlet:

2^(2n)>160*(2n)!/(n!)^2

Ennek keressük a legkisebb egész n megoldását.


Próbálgatással meg lehetne határozni, ha n nem lenne ilyen iszonyat nagy. 500-nál még mindig csak 40x-es a különbség.


Stirling formulával becsüljünk:

[link]


2^(2n)>160*(2n)!/(n!)^2

Ezt írjuk át úgy, hogy


2^(2n) * (n!)^2 / (2n)! > 160


Számoljuk ki a bal oldalt.


(n!)^2 = 2*pi*n * (n/e)^(2n)


(2n)! = gyök ( 4 * pi * n) * (2n/e)^(2n)



2^(2n) * (n!)^2 / (2n)! =


2^(2n) * 2*pi*n * (n/e)^(2n) / [gyök ( 4 * pi * n) * (2n/e)^(2n)] =


Az egyszerűsítések után:

gyök(pi * n)


Vagyis

gyök(pi * n) > 160


pi * n >160^2

n > 160^2 / pi


Innen n>8148,73 jön ki.


8148 lakosra 159,99-et ad a közelítés.

8150-re 160,01-et.


A városnak 8150 lakosa van.

2014. okt. 29. 13:33
 2/4 anonim ***** válasza:

Vagyis ez az n.

A városnak 2*8150 lakosa van.

2014. okt. 29. 13:33
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi a levezetést!

"Innen n>8148,73 jön ki."

Én úgy számolom, hogy n=8149 a jó, n-nek nem kell párosnak lennie.

2014. okt. 29. 19:26
 4/4 anonim ***** válasza:
Igaz, csak megkeveredtem a 2n-ekkel.
2014. okt. 29. 19:34