Adja meg az alábbi két egyenlet valós gyökeit!

a) 5^2x=625

b) 2^y=1/32



2014. okt. 15. 20:54
 1/1 anonim ***** válasza:

1. Gondolom a 2x van a hatványkitevőben. Írjuk át a jobb oldalt 5 hatványára: 625=5^4, tehát az egyenlet:


5^(2x)=5^4


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt a két kifejezés akkor egyenlő, ha a kitevők egyenlőek:


2x=4, innen x=2.


2. Ugyanúgy kell eljárnunk. A gondot az okozhatja, hogy az 1/32-t nem tudjuk átírni. Ha ezt esetleg nem tudjuk, akkor sincs nagy gond (de nem ártana tudni); szorozzunk 32-vel:


32*2^y=1


Írjuk át a számokat 2-hatványra: 32=2^5, 1=2^0 (minden 0-tól különböző szám 0. hatványa 1). így az egyenlet:


2^5*2^y=2^0


A bal oldalt össze tudjuk vonni a tanuiltak alapján; azonos alapú hatványok szorzásánál az alapot a kitevők összegére emeljük:


2^(5+y)=2^0


AZ exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt a két kifejezés akkor egyenlő, ha kitevőik egyenlőek:


5+y=0, innen y=-5.


Amit pedig tudni kellene; ha a kitevőben negatív szám van, akkor a pozitív kitevőjű szám reciprokát kell vennünk és fordítva, így 1/32=1/(2^5)=2^(-5). Gyakorlatilag ugyanazt kaptuk, amit az előbb (ezt is kellett).

2014. okt. 15. 21:08