1,

Egy 34cm sugarú körbe írt téglalap oldalainak aránya 8:15. Határozd meg a téglalap oldalainak hosszát !



2,

Egy derékszögű háromszög befogóinak hossza 8dm és 18 dm. Számítsuk ki a köré írt kör sugarának hosszát !


Nagyon megköszönném ha valaki tudna segíteni ! :) életmentő lenne :*



#Matek#nemértem#házi#feladat#
2014. okt. 8. 18:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Remélem menni fog holnap! :) Hajrá!

[link]

2014. okt. 8. 18:36
 2/6 anonim ***** válasza:

1. A téglalap átlója éppen a kör átmérője.

Legyen a két oldal a=8*x és b=15*x


Az átlót jelöljük e-vel. Pithagorasz tétel miatt

e^2 = a^2 + b^2

e^2 = (8x)^2+(15x)^2 = 64x^2+225x^2 = 289 x^2


Másrészt e=2*r = 68


68^2 = 289*x^2


Innen x=4.

a-t és b-t ebből könnyedén megkapod.


2) Pithagorasz tétellel kiszámolod az átfogót. A köré írt kör sugara az átfogó fele.

2014. okt. 8. 18:37
 3/6 anonim ***** válasza:

I. 8^2+15^2=17^2 -> a=32; b=60

II. 1/2*(8^2+18^2)^1/2=9,85

2014. okt. 8. 18:39
 4/6 anonim ***** válasza:

Szia! A feladatok megoldásához a Pitagorasz tételt és a Thalész tételt kell használni.


1. A téglalap köré írt kör átmegy mind a négy csúcsán és a kör középpontjától mind a négy csúcs azonos r távolságra lesz. Ezért a köré írt kör középpontja a téglalap átlóinak metszéspontjában van(az átlók metszéspontjától a csúcsokig azonos a távolság). Legyenek a téglalap bal alsó sarkától az óra mutatóval ellentétesen a csúcsai A, B, C, D. AD = 8x, AB = 15x, ahol x>=0 valós szám. DB szakasz a kör átmérője, azaz kétszerese a sugárnak, ami a feladat szerint 2 * 34 = 68. Írjuk fel a Pitagorasz tételt az ABD háromszögre:

(8x)^2 + (15x)^2 = 68^2

289 * x^2 = 4624

x^2 = 4624/289 = 16, gyököt vonva mindkét oldalból

|x| = gyök(4624/289).

x1 = 4, x2 = -4. Az x1 megoldás jó. Innen a = 8*4 = 32 és

b = 15 * 4 = 60.


2. A Thálész tétel megfordítása: A derékszögű háromszög köré olyan kör írható, melynek középpontja az átfogó felezőpontja. Tehát a köré írt kör középpontja rajta lesz a háromszög átfogóján és felezi azt. Ki kell számolnunk az átfogó hosszát. A két befogót ismerjük, az átfogó legyen c. Ekkor a Pitagorasz tétel szerint:

c^2 = 8^2 + 18^2 = 388

|c| = gyök(388), itt szintén a pozitív megoldás lesz a jó, tehát c = gyök(388). A kör sugara pedig az átmérő fele, azaz r = gyök(388)/2 = gyök(97).

2014. okt. 8. 18:46
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a gyors , érthető választ !! :)) <3
2014. okt. 8. 18:52
 6/6 A kérdező kommentje:
4es lett a dolgozatom :) mégegyszer is koszi ;)
2014. okt. 9. 15:56