Matek! Kaphatnék segítséget az értelmezési tartományok felírásában?


első : 3^3-√x+1 Dh={xeR és mivel gyök van ,akkor x>=0 . Ezt jelölni kell?


második: 3- gyök alatt3^x+1 ( itt x+1 van a gyök alatt)

Dh={xeR és nem tudom tovább, vagy meg kell oldani a gyök alatti részt nagyobb egyenlő,mint 0 -val?



harmadik: 3 aminek a kitevője 3^x+1

Dh= ?


negyedik: 3-(√ 3-√x) , az első gyök a zárójel minden tagjára vonatkozó gyök.

Értelmezési tartománya gondolom szintén az,hogy a gyök alatti résznek nagyobbnak kell lennie ,mint 0.



Az a gondom,hogy mégha tudom is,hogy miknek kell teljesülniük ,nem tudom leírni helyesen. A segítséget megköszönném!


2014. okt. 8. 14:24
 1/4 anonim ***** válasza:

Az első feladat jelölésének nincs sok értelme. A második feladat számomra nem egyértelmű 3-√(3^x+1) vagy 3-√(3^(x+1)). Mit kezdünk a második 3-assal?

A harmadik feladatnál jelentkezik megint az a fránya szintaktika: 3^(3^x+1) Dh a te jelöléseddel =R. Nincs mit megkötni. Negyedik feladat 3-(√ 3-√x) esetén az x>=0 kikötésnek mindenféleképpen teljesülnie kell, de ez még nem elég, mert a √x sem lehet 3-nál több. Tehát x<=9.

Így Dh=[0;9] vagy Dh={x|0<=x<=9}.

És még egy megjegyzés a D argumentumába az aktuális függvény jelét szokták beírni. A D(f) és R(f) jelölésmód forrása az ÉT. és az ÉK. fogalmának angol "domain", ill. "range" elnevezése. Sz. Gy.

2014. okt. 9. 15:01
 2/4 A kérdező kommentje:

1. 3^(3-√x)+1


2. 3-√(3^x+1)


3. 3^(3^x+1))+1


Elnézést,hogy érthetetlenül írtam le, kijavítottam, remélem,helyesen.

2014. okt. 9. 15:20
 3/4 anonim ***** válasza:

1. 3^(3-√x)+1 esetén x>=0.


2. 3-√(3^x+1) esetén nincs megkötés, mert a gyök alatt két nemnegatív kifejezés összege szerepel.


3. 3^(3^x+1))+1 esetén sincs megkötés, mert a nincs se gyökös, se logaritmust és törtet tartalmazó kifejezés.


Sz. Gy.

2014. okt. 10. 19:13
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget!
2014. okt. 11. 15:10