2014. ápr. 11. 11:27
1/2 anonim válasza:
Írjuk át a jobb oldalt x alapú logaritmusra: 2=log(x)[x^2], tehát:
log(x)[5x-6]=log(x)[x^2]
A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt ez a két kifejezés akkor lesz egyenlő, ha argumentumaik egyenlők:
5x-6=x^2 /-5x; +6
0=x^2-5x+6, ez egy másodfokú egyenlet, megoldóképlettel megoldjuk:
x1=3 és x2=2
Ellenőrzés:
log(3)[5*3-6]=log(3)[9]=2, ez helyes.
log(2)[5*2-6]=log(2)[4]=2, ez is helyes.
Tehát az egyenlet megoldásai: 2 és 3.
2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom
2014. ápr. 11. 11:51