Egy mértani sorozatban a4-a2=a2+a3+a4=-6. Mennyi a1 és q?

2014. okt. 5. 17:06
 1/8 anonim ***** válasza:

Mivel mértani sorozat, ezért

a2=a1*q

a3=a1*q^2

a4=a1*q^3


Be kell helyettesíteni, hogy megoldani a két egyenletet.


a4-a2=-6

a1*q^3-a1*q=-6


a1*q*(q^2-1)=-6


ÉS


a2+a3+a4 = -6


a1*q+a1*q^2 + a1*q^3 = -6

a1*q*(1+q+q^2)=-6


A két egyenletből:

a1*q*(q^2-1) = a1*q*(1+q+q^2)


q^2-1=1+q+q^2


q=-2


a1*q*(q^2-1)=-6

a1*(-2)*(3)=-6


a1=1



A mértani sorozat 1, -2, 4, -8

2014. okt. 5. 17:14
 2/8 anonim válasza:
a1= 4 és q= -3
2014. okt. 5. 17:15
 3/8 A kérdező kommentje:
Ifjutitan köszönöm szépen!! :)
2014. okt. 5. 17:34
 4/8 anonim ***** válasza:

Lehet kicsit másképp? :-)


A feladat

m4 - m2 = -6

m2 + m3 + m4 = -6

m1, q = ?

---------


A másodikból kivonva az elsőt

2*m2 + m3 = 0

2*m2 + m2*q = 0

Kiemelve

m2(2 + q) = 0

Az m2 nem lehet 0, tehát marad az, hogy

2 + q = 0

ebből

q = -2

=====


Az eredeti első egyenlet a hányadossal

m2*q² - m2 = -6

Kiemelve

m2(q² - 1) = -6

q-t behelyettesítve

3*m2 = -6

ebből

m2 = -2


Az első tag

m1 = m2/q

m1 = 1

=====


DeeDee

**********

2014. okt. 5. 17:36
 5/8 A kérdező kommentje:
Igen, így is tökéletes! Köszönöm Neked is :)
2014. okt. 5. 17:48
 6/8 A kérdező kommentje:
Még egy kérdést tehetnék fel valamelyikőtöknek? Ez már kamatos kamat lenne.. :/ :)
2014. okt. 5. 17:50
 7/8 anonim ***** válasza:
hajrá
2014. okt. 5. 22:21
 8/8 Becixxx válasza:
Az a1 legyen 25 , a q pedig legyen 18 !
2015. márc. 11. 16:52