Hogy kell ezt a példát megoldani?

[link]
2014. okt. 5. 14:19
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ha az a kérdés, hogy 2010-től 2014-ig mennyi az évenkénti árbevétel, akkor hasznodra lehet a válaszom.


Remélem, hogy a GYK nem rontja el a formát, és követhető lesz.


2011-ben 10%-kal volt több, mint 2010-ben, 2012-ben pedig 15,5%-kal.

2012-ben 440 000-rel volt több, mint 2011-ben.

Nincs megadva, hogy 2012-ben hány %-kal volt több, mint 2011-ben.

Ha 2011-ben 10%-kal nőtt 2010-hez képest, akkor annak 1,1-szerese lett.

Ha 2012-ben 15,5%-kal nőtt 2010-hez képest, akkor annak 1,155-szerese lett.

A 2011-ről 2012-re történt %-os növekedés legyen „x”.

1,1*(1+x)=1,155

1+x=1,155/1,1

1+x=1,05

x=0,05; vagyis 5% a növekmény.

Ez az 5%-os növekmény 440 000 Ft. Vagyis a 2011-es év bevételének ez az 5%-a, a teljes érték (100%) ennek 20-szorosa, azaz 20*440 000=8 800 000 Ft.


Tehát 2011: 8 800 000 Ft.


2012-ben 440 000-rel több volt, azaz 8 800 000+440 000=9 240 000.


Tehát 2012: 9 240 000 Ft.


2011-ben 10%-os volt a növekedés 2010-hez képest (a 2010-es legyen „y”), azaz

y*1,1=8 800 000

y=8 800 000/1,1

y=8 000 000


Tehát 2010: 8 000 000 Ft.


Ellenőrizve:

- 8 000 000*1,1=8 800 000; teljesül a 10%-os növekmény.

- 9 240 000-8 800 000=440 000; teljesül a 440 000-es növekmény.

- 8 000 000*1,155=9 240 000; teljesül a 15,5%-os növekmény.


2013 adott: 8 400 000 Ft.

2014 ettől 2%-kal több, azaz 8 400 000*1,02=8 568 000 Ft.

2014. okt. 5. 17:53